Strona głównaWydarzeniaWydarzenia4 rocznica śmierci śp. Kornela Morawieckiego

4 rocznica śmierci śp. Kornela Morawieckiego

Opublikowano

spot_img

„Składamy dziś hołd śp. Kornelowi Morawieckiemu, naszemu niezłomnemu Przywódcy, jednemu z Ojców prawdziwej nieodległości Polski, którego dobro, czyny i wszystko, co nam zostawił, jest silniejsze od śmierci. 

Jego Wolą było, byśmy dalej nieśli Polskę ku przyszłości, ku nowym obszarom, epokom i wyzwaniom. 

Polskę wolną, prawą i sprawiedliwą, Polskę Solidarną – na pożytek nam i przyszłym pokoleniom.

Śp. Kornel nie umarł cały. Bo wielkie dzieła, przez to, że dotyczą każdego, najmniejszego nawet człowieka, mogą przetrwać ponad czasem. 

I trwają!”

To słowa Wojciecha Podgórzaka, członka Zarządu Stowarzyszenia SW, które wypowiedział nad grobem Kornela Morawieckiego.

30 września 2023 roku, w czwartą rocznicę śmierci Kornela o godz.13:00 zostały złożone wieńce i zapalone znicze na Jego grobie na Powązkach Wojskowych. Zebrani odśpiewali hymn, zmówili modlitwę, i wysłuchali krótkich wystąpień Wojciecha Podgórzaka ze Stowarzyszenia SW oraz Mirosława Dynaka ze Związku Zawodowego „Kadra” przy JSW  SA  KWK „Budryk”. Nasze Stowarzyszenie oraz górnicy z „Budryka” wystawili poczty sztandarowe przy grobie.

Po południu w X Pawilonie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL została odprawiona Msza Święta w intencji Kornela Morawieckiego. Mszę, koncelebrowaną przez czterech kapłanów, odprawił ks. kapelan Tomasz Trzaska. W swoim kazaniu mówił o drodze życiowej śp. Kornela, jego dążeniu do obalenia systemu komunistycznego, o czasach Solidarności Walczącej i prześladowaniu przez komunistyczną bezpiekę. Ksiądz Tomasz wspomniał także o tych wszystkich więzionych na Rakowieckiej, którzy wolność umiłowali równie mocno jak śp. Kornel. Wiedząc, że będzie aresztowany, wrócił jednak do Polski, aby być z tymi, którzy mu zaufali. We mszy św. uczestniczyli członkowie Rodziny śp. Kornela z premierem RP Mateuszem Morawieckim oraz przyjaciele z Solidarności Walczącej i związanych z nią środowisk. 

Poczty sztandarowe wystawiły: Stowarzyszenie Solidarność W alcząca, Związek Zawodowy „Kadra” z JSW SA  KWK „Budryk” oraz Światowy Związek Armii Krajowej Okręg „Opocznik”. 

Po mszy św. zostały złożone kwiaty pod tablicą na dziedzińcu Muzeum, upamiętniającą śp. Kornela Morawieckiego. Uczestnicy uroczystości mogli następnie spotkać się i powspominać śp. Kornela w świetlicy Muzeum przy kawie i ciastkach.

(wg. oprac. Wojciecha Podgórzaka)

W Katedrze we Wrocławiu i w Bazylice Mariackiej w Krakowie odbyły się msze święte w intencji Kornela.

Aktualności

Jak powstało Stowarzyszenie Solidarność Walcząca?

Ponieważ zaczynają pojawiać się już mity na temat powstania naszego stowarzyszenia, na dzień przed...

Majówka z Bobolą – relacja

W dniu 21 maja we wtorek grupa członków Stowarzyszenia "CONTRA" i SSW wyruszyła z...

Nasz kandydat Michał Dworczyk zdobył mandant europosła

Nasze Stowarzyszenie, reprezentowane w sposób szczególny przez Edka Wóltańskiego, wzięło czynny udział we wsparciu...