40 LECIE SW POZNAŃ

Opublikowano

spot_img

KOCHANI, NA WASZĄ PROŚBĘ PRZEDŁUŻAMY ZGŁOSZENIA DO POZNANIA DO NIEDZIELI 28.05! PONIŻEJ JESZCZE RAZ INSTRUKCJA, JAK SIĘ ZGŁASZAĆ. DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA DOTYCHCZASOWE ZGŁOSZENIA! DO ZOBACZENIA W POZNANIU! Szanowni Państwo,

Koleżanki i Koledzy,

Tak, jak wcześniej zapowiadaliśmy, w roku 2023 obchodzimy 40-lecie powstania poznańskiego oddziału Solidarności Walczącej, której twórcą i legendarnym przywódcą był Maciej Frankiewicz (ps. Stefan Bobrowski). Pragnąc uczcić ten jubileusz w sposób godny i wyjątkowy, przygotowaliśmy bogaty program, obejmujący cały bieżący rok. Dokładamy wszelkich starań, aby wydarzenia związane z obchodami 40-lecia Solidarności Walczącej w Poznaniu przypomniały i upamiętniły tę najbardziej dynamiczną i najprężniej funkcjonującą tutaj organizację podziemną. Główne obchody rocznicowe odbędą się w dniach 16-18.06.2023 roku (piątek – niedziela) w Poznaniu. Pragniemy, aby swoim rozmachem przypomniały uroczystości sprzed 5 lat związane z 35. rocznicą powstania SW w Poznaniu. Wtedy to uświetnili je swoją obecnością Premier RP Mateusz Morawiecki oraz śp. Marszałek Senior Kornel Morawiecki. Również tegoroczne obchody odbywają się pod Honorowym Patronatem Premiera RP Mateusza Morawieckiego.

Dzisiaj pragniemy Was zaprosić do udziału w oficjalnej części obchodów. W załączniku znajdziecie szczegółowy program wydarzeń w dniach 16-18. czerwca br. Pragniemy, aby było to wydarzenie nie tylko dostarczające wielu wzruszeń, ale i okazja do spotkania się w przyjaznym gronie i świętowania na wesoło.

Aby zapewnić odpowiednią ilość noclegów, prosimy o potwierdzanie swojego udziału już od dzisiaj do niedzieli 28.05. Zgłoszenia (imię i nazwisko, adres, adres e-mail, nr telefonu) prosimy kierować na adres e-mail biuro@fundacjafrankiewicza.org . W tytule maila prosimy podać „Potwierdzam udział”. Ułatwi nam to organizację. Zapewniamy noclegi (w domach studenckich) z piątku na sobotę oraz  z soboty na niedzielę (prosimy zaznaczyć w mailu, czy są Państwo nimi zainteresowani), catering w trakcie trwania uroczystości, a przede wszystkim bogaty program (znajdziecie go w załączniku do tego maila). I miła niespodzianka z ostatniej chwili: Muzeum Narodowe w Poznaniu, które przez pierwsze dwa dni obchodów udziela nam swojej gościny, stwarza wszystkim gościom naszych obchodów możliwość bezpłatnego zwiedzania swoich przestrzeni.

Przybywajcie więc do gościnnego Poznania jako żywo!!!

Joanna Frankiewicz i Szymon Jabłoński

Stowarzyszenie Solidarność Walcząca

Fundacja im. Macieja Frankiewicza

PROGRAM OBCHODÓW

16, 17, 18 czerwca 2023

16. 06 (PIĄTEK):

 • 10.00 Grób Macieja Frankiewicza – złożenie kwiatów  (14. rocznica śmierci) Cmentarz Junikowo
 • 12.00 Panel dyskusyjny o SW organizowany przez IPN Poznań „Idea solidaryzmu Kornela Morawieckiego: między historią a teraźniejszością”  (Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9)
 • 15.00 Poczęstunek (Muzeum Narodowe w Poznaniu Al. Marcinkowskiego 9)
 • 17.00 Promocja albumu (-ów) o SW Poznań, dyskusja panelowa, projekcja filmu Z. Kaczmarka „Wolni i Solidarni” (Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9), otwarcie wystawy o historii poznańskiego Oddziału Solidarności Walczącej (Pl. Wolności)

17.06 (SOBOTA):

 • 10.00 Spotkanie Stowarzyszenia Solidarność Walcząca (Muzeum Narodowe w Poznaniu Al. Marcinkowskiego 9)
 • 12.00 Gala Nagrody im. Macieja Frankiewicza – XI edycja (Muzeum Narodowe w Poznaniu Al. Marcinkowskiego 9)

                (w przerwie catering)

 • 15.00 Wyjazd na Piknik Patriotyczny SW (autobusami)
 • 16.00 – 20.00 Piknik Patriotyczny SW Stajnia Rotmistrz Poznań, ul. Nadwarciańska

18.06 (NIEDZIELA):

 • 10.00 Msza św. w intencji zmarłych oraz żyjących członków i sympatyków Solidarności Walczącej – Kościół oo. Dominikanów, Al. Niepodległości
 • 11.00 Złożenie kwiatów pod tablicą  Macieja Frankiewicza w krużgankach klasztoru oo. Dominikanów
 • 11.30 Urząd Wojewódzki (Al. Niepodległości 16/18) – uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych.

Aktualności

SW na demonstracji przeciwko „Zielonemu Ładowi”

Nasi przedstawiciele z Warszawy, Wrocławia i Gdyni byli też na proteście "Solidarności" przeciwko "Zielonemu...

Odsłonięcie pomnika Żołnierzy Niezłomnych we Wrocławiu

Pomnik Żołnierzy Niezłomny we Wrocławiu odsłonięto wieczorem 8 maja w rocznicę zakończenia II wojny...

9 czerwca na wybory do PE wywieśmy polskie flagi!

Jesteśmy w Europie, ale obowiązki mamy polskie! Chcemy Europy suwerennych i równoprawnych państw, a...

Odsłonięcie pomnika Żołnierzy Niezłomnych 8 maja

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszam na uroczystość odsłonięcia pomnika Żołnierzy Niezłomnych, która odbędzie się 8 maja...