W 43 rocznicę wprowadzenia w Polsce przez władze komunistyczne stanu wojennego w 1981 roku, w wielu miejscach naszego kraju odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary tamtych wydarzeń. W Warszawie w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL z tej okazji odbył się cały cykl uroczystości.
Rozpoczęła je o godz. 9.30 Msza Święta, którą koncelebrował Biskup Polowy WP dr Wiesław Lechowicz. Nasze Stowarzyszenie wystawiło poczet sztandarowy. Po mszy uczestnicy rocznicowych obchodów zebrali się na dziedzińcu Muzeum, gdzie w asyście Kompani Honorowej Wojska Polskiego zostały wygłoszone okolicznościowe przemówienia, odbył się Apel Pamięci, oddana została salwa honorowa i złożone zostały wieńce i wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą zamordowanych przez reżim komunistyczny w latach 1981–1989.
Kolejnym punktem obchodów była uroczystość wręczenia – w Świetlicy Muzeum – Krzyży Wolności i Solidarności, nadanych decyzją Prezydenta RP byłym działaczom opozycji niepodległościowej z lat 1956–1989. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy odznaczenia wręczał Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki. Wśród odznaczonych znaleźli się także dwaj nasi Koledzy: Stanisław Ryszard Kaczoruk oraz Marek Eugeniusz Koźbiał. Gratulujemy! Zarówno na dziedzińcu jak i podczas wręczania Krzyży WiS obecny był poczet sztandarowy SSW.
Po przerwie na poczęstunek, w Świetlicy Muzeum rozpoczęły się spotkania i panele dyskusyjne zorganizowane przez Fundację Walczącym o Niepodległość, którą reprezentowała Prezes tej fundacji Pani Agnieszka Hałaburdzin-Rutkowska. Wręczone zostały, przyznane przez Kapitułę tego odznaczenia, kolejnym zasłużonym działaczom antykomunistycznym, Krzyże Służby Niepodległości. Dekoracji odznaczonych dokonali prof. Piotr Wysocki, prof. Jacek Bromski I Pani Agnieszka Hałaburdzin-Rutkowska.
Następnie odbyła się debata na temat: “13 grudnia – konsekwencje do dziś”, w której wzięli udział: Zygmunt Goławski, Ewa Tomaszewska, ksiądz Jan Sikorski i Wojciech Podgórzak (SW).
Ostatnim punktem tej części obchodów była debata na temat: “Przywracanie przywilejów SB i UB, a uhonorowanie działaczy antykomunistycznych”, w której wzięli udział prof. Piotr Wysocki i prof. Jan Żaryn, a moderatorem był redaktor Tadeusz Płużański.
- wp
Na zdjęciach poniżej m.in. Ryszard Kaczoruk i Marek Koźbiał, Jurek Bogumił i Robert Zając, a w panelu dyskusyjnym: Wojciech Podgórzak.