W dniu 21.12.2024 roku w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu odbyło się Nadzwyczajne Walne Zebranie Stowarzyszenia Solidarność Walcząca związane z zakończeniem 5-letniej kadencji Przewodniczącego Zbigniewa Jagiełły. W tajnym głosowaniu Walne Zebranie wybrało na nowego przewodniczącego i jednocześnie prezesa Zarządu profesora Andrzeja Kisielewicza.
Poniższa szczegółowa relacja została sporządzona na bazie protokołu napisanego przez Tomasza Wiśniewskiego.
Zebranie otworzył Andrzej Kisielewicz członek Zarządu SSW, który powitał zebranych oraz przedstawił porządek obrad:
- Otwarcie zebrania, wybór komisji skrutacyjnej i protokolanta.
- Wybór Przewodniczącego Zebrania
- Ustalenie zdolności do podejmowania uchwał (kworum) i ewentualne wyznaczenie II terminu umożliwiającego podejmowanie uchwał.
- Wybór Przewodniczącego Stowarzyszenia Solidarność Walcząca na kolejną kadencję.
- Wolne wnioski.
- Zamknięcie Walnego Zebrania
Następnie (punkt 1. Porządku obrad) przystąpiono do wyboru komisji skrutacyjnej – profesor Andrzej Kisielewicz zaproponował kandydatury: Pawła Kieruzala oraz Grzegorza Juchiewicza, które zostały przyjęte przez aklamację. W dalszej kolejności Członek Zarządu Stowarzyszenia zaproponował na protokolanta Zebrania Tomasza Wiśniewskiego – jego wybór także odbył się przez aklamację.
Wobec stwierdzenia braku kworum (liczba wydanych mandatów poniżej 171) o godzinie 13.00, stosownie do postanowień paragrafu 15 Statutu, ogłoszona została godzinna przerwa. W tym miejscu formalnie przerwano Walne Zebranie. Profesor Kisielewicz zaproponował wykorzystanie tego czasu na wręczenie Krzyży Solidarności Walczącej i z uwagi na ograniczenia czasowe, przeprowadzenie wstępnej dyskusji dotyczącej ewentualnych wolnych wniosków.
Głos zabrała Zofia Maciejewska , która przedstawiła genezę odznaczenia i zasady przyznawania. W podobnej tematyce wypowiedział się profesor Wojciech Myślecki. Wskazał, że działalność Kapituły Krzyża Solidarności Walczącej dobiega końca. Finałem będzie złożenie matrycy odznaczenia do
Kancelarii Prezydenta RP z wnioskiem o wpisanie na listę odznaczeń.
Krzyż wręczono Hannie Labrenz-Weiß , która podziękowała Kapitule i współpracownikom. Zarysowała bliżej swoją działalność w zakresie pomocy Polakom w Niemczech i odkrywania historii SW na bazie zasobów archiwalnych b. Instytu Gaucka oraz upowszechniania wiedzy o SW za
Zachodnią Granicą.
Kolejną uhonorowaną osobą był Piotr Malawski, który również podziękował Kapitule i współpracownikom. Zadedykował odznaczenie swojemu dziadkowi oficerowi Wojska Polskiego zamordowanemu przez komunistów w Katyniu.
Po uroczystości wręczenia Krzyży, głos zabrał profesor Kisielewicz, który odniósł się do ustępującego z powodu kończącej się kadencji Prezesa Zarządu Zbigniewa Jagiełły. Podziękował za trudną i absorbującą pracę na rzecz Stowarzyszenia. Zbigniew Jagiełło, podziękował i podkreślił znaczenie rotacyjności funkcji Prezesa SSW.
Następnie, o możliwość zabrania głosu poprosił Antoni Wysocki. Wygłosił on swój wiersz nawiązujący do najbardziej tragicznych grudniowych rocznic naszej najnowszej historii. W dalszym ciągu, profesor Kisielewicz poprosił o uczczenie minutą ciszy zmarłego kilka dni wcześniej Janusza Szkutnika. Marta Morawiecka zaproponowała dołączenie do tej intencji innego zmarłego właśnie działacza Jana Bafalukosza. Następnie Eugeniusz Dedeszko-Wierciński wystąpił z postulatem oficjalnego wyrażenia poparcia przez SSW dla kandydata na Prezydenta RP Karola Nawrockiego.
Kolejny mówca Jarosław Ogórek z Zielonej Góry zaproponował, aby przedstawić sprawozdanie z działalności osób wydelegowanych przez Stowarzyszenie do Wojewódzkich Rad Konsultacyjnych do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych. W tej sprawie zabrał głos Jarosław Dąbrowski, który był taką osobą i zadeklarował wysłanie emailowo sprawozdania. Ryszard Tenerowicz, były przewodniczący Rady Konsultacyjnej przy Wojewodzie Dolnośląskim, powiedział że otrzymał niespodziewanie propozycję uczestniczenia w Radzie jako zwykły członek, którą po długim zastanowieniu przyjął.
Głos zabrał profesor Brzechczyn, który pozytywnie odniósł się do inicjatywy poparcia Karola Nawrockiego. W sprawie kandydatury na prezydenta wypowiedział się również Mariusz Sokołowski. Postulował, aby w obliczu wyzwań jakie czekają Polskę postawić na kandydaturę Mateusza Morawieckiego, który jego zdaniem najlepiej spełni wymogi męża stanu. Podobną opinię wygłosił Artur Adamski podkreślając czające się zagrożenia dla niepodległości Polski związane ze zmianą Traktatów Europejskich. Następnie głos zabrał Andrzej Zawisza, który wskazał na konieczność natychmiastowego obalenia obecnej władzy, poprzez wystąpienie uliczne lub samorozwiązanie Sejmu. Mateusz Jerzmański zaprosił do współpracy medialnej z gazetą Prawda Jest Ciekawa. dla kandydatury Karola Nawrockiego w wolnych wnioskach.
O godzinie 14:10 profesor Kisielewicz formalnie otworzył ponowne obrady Zebrania, wskazując, że zgodnie z par. 15 Statutu Walne Zebranie jest w tym momencie uprawnione do prawomocnego działania, niezależnie od ilości zebranych członków i jest władne do podejmowania uchwał. Wprowadzono sztandar i odśpiewano hymn państwowy. Andrzej Kisielewicz przystąpił do realizacji punktu 2 porządku obrad tj. wyboru Przewodniczącego obrad. Zaproponował kandydaturę profesora Wojciecha Myśleckiego, którą poddał pod głosowanie. Kandydatura w głosowaniu jawnym została zaaprobowana przez Zebranie jednogłośnie. W głosowaniu wzięło udział 141 osób – wszystkie za.
Prowadzenie obrad przejął profesor Wojciech Myślecki. Przedstawił porządek obrad, do którego nikt nie zgłosił uwag. Zapytał Sali, czy ktoś wnosi sprzeciw do wcześniejszego wyboru komisji skrutacyjnej i protokolanta. Sprzeciwu nie było. Przewodniczący przystąpił do punktu 4 obrad – wyboru nowego Przewodniczącego Stowarzyszenia. Poprosił o zabranie głosu przez ustępującego Przewodniczącego Zbigniewa Jagiełłę. Ten podziękował za współpracę, wspomniał zmarłych niedawno Janusza Szkutnika, Jana Bafalukosza i Romana Zwiercana. Nawiązując do konieczności ciągłości i jednoczesnej rotacyjności na stanowisku Prezesa Zarządu zaproponował kandydaturę profesora Andrzeja Kisielewicza.
Profesor Myślecki krótko naświetlił sylwetkę zgłoszonego kandydata, a następnie skierował zapytanie do sali o inne kandydatury. Takich nie było. Przed głosowaniem, Marta Morawiecka zwróciła uwagę, że wybór powinien się odbyć w trybie tajnym. Przewodniczący wezwał komisję skrutacyjną do przygotowania kart do głosowania. W międzyczasie głos zabrał kandydat. Wyraził zgodę na kandydowanie, aby kontynuować działania obecnego Zarządu. Zapowiedział prace nad skróceniem kadencji Przewodniczącego z pięcioletniej na trzyletnią, w celu zrównania jej z kadencją Zarządu. Zapowiedział fundusz pomocowy dla działaczy w potrzebie.
Głosowanie odbyło się na kartach z pieczęcią Stowarzyszenia, przy zapewnieniu zasady tajności. W wyniku głosowania oddano 131 głosów na tak, przeciw – 10 i wstrzymujących się – 5, przy 147 wydanych mandatach. Jedna osoba nie oddała głosu. Nikt z obecnych na sali osób nie zgłosił sprzeciwu co do trybu oraz sposobu głosowania pod niniejszą uchwałą, w szczególności co do dochowania staranności przy zapewnieniu zasady tajności. Karty do głosowania zabezpieczyła Komisja Skrutacyjna. Przewodniczący Zebrania pogratulował wyboru profesorowi Kisielewiczowi, a nowo wybrany Przewodniczący Stowarzyszenia podziękował za wybór.
Następnie, w punkcie 5 Zebrania, pod głosowanie poddany został wniosek w sprawie poparcia kandydata Karola Nawrockiego. Wynik tego głosowania to: 136 głosów za, 5 – przeciw i 6 – wstrzymujących się. Ponieważ większość spraw w punkcie 5 została omówiona wcześniej, Przewodniczący Zebrania zapytał czy ktoś jeszcze chce zabrać głos w ramach wolnych wniosków. Zgłosiła się Hanna Karniej z pytaniem do Andrzeja Zawiszy dlaczego nie jest członkiem SSW. Odpowiedź sprowadziła się do tego, że dla niego Stowarzyszenie nie jest dość radykalne. O godzinie 15:00 Przewodniczący Wojciech Myślecki zamknął obrady i podziękował za obecność. Zaprosił do uczestnictwa w uroczystości wigilijnej.
Uroczystość wigilijną poprowadził kapelan Stowarzyszenia SW ks. Marcin Werczyński. W trakcie uroczystości przybył premier Mateusz Morawiecki, który następnie wygłosił okolicznościowe przemówienie do zebranych. Po podzieleniu się opłatkiem, część zebranych śpiewała kolędy przy akompaniamencie Lecha Stefanowskiego, a część prowadziła zajmujące rozmowy.