Strona głównaWydarzeniaWydarzeniaBohater AK Józef Kaczoruk — ojciec naszego kolegi z SW Ryszarda Kaczoruka 

Bohater AK Józef Kaczoruk — ojciec naszego kolegi z SW Ryszarda Kaczoruka 

Opublikowano

spot_img

Pod koniec lipca br. odbyła się w Zamościu uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej żołnierzom Armii Krajowej Zgrupowania „Wiklina” walczących w tamtych okolicach podczas okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Dowódcą tych bohaterów był Józef Kaczoruk, Ojciec naszego kolegi z SW Ryszarda Kaczoruka. 

Ryszard brał udział w tych uroczystościach z opaską naszej organizacji (widoczne na zdjęciach).

Poniżej biogram Józefa Kaczoruka za Wikipedią.

309px-J%C3%B3zef_Kaczoruk_Wilno_1938.JPG

Józef Kaczoruk ps. „Kiwi”, „Ryszard” (ur. 14 marca 1915 w Honiatyczach, zm. 30 kwietnia 1994 we Wrocławiu) – podporucznik Armii Krajowej, dowódca kompanii Armii Krajowej „Wiklina”.

Przed II wojną światową był podoficerem zawodowym Korpusu Ochrony Pogranicza w Wilnie. Podczas kampanii wrześniowej był dowódcą plutonu karabinów maszynowych walczył pod Kutnem i Krasnobrodem, walcząc z sowietami został ranny. Aresztowany i zesłany do Rosji, uciekł z transportu. Po powrocie w rodzinne strony (ziemia zamojska) od 1940 działał w ZWZ. Po powstaniu Armii Krajowej kierował oddziałem „Wiklina”, prowadzącym działania zbrojne w obronie ludności polskiej przeciwko Niemcom, jak i UPA. Stan kompanii „Wiklina” pod koniec okupacji niemieckiej wynosił ok. 256 żołnierzy. Uczestnik powstania zamojskiego. Najważniejsze akcje zbrojne, w których dowodził to: akcja odwetowa na wieś Cieszyn, bitwa o Frankamionkę, kol. Honiatyczki i Honiatycze, pod Czartorią oraz obrona Kazimierówki w 1944.

W lipcu 1944 został zmuszony do ujawnienia się z całym oddziałem przed nowymi władzami Polski. Został oskarżony o prowadzenie działalności dywersyjnej i aresztowany. W 1946 wyjechał do Wrocławia. Nadal był wielokrotnie zatrzymywany przez UB (do 1956). Ukończył studia budowlane, pracował jako inspektor budowlany dla Dyrekcji Poczty Polskiej we Wrocławiu. Od władz polskich w Londynie otrzymał awans na stopień kapitana. Był odznaczony wieloma orderami i medalami za działalność wojenną i zawodową. Pochowany na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.

image0.jpeg

Aktualności

Andrzej Kisielewicz – nowym przewodniczącym Stowarzyszenia Solidarność Walcząca

W dniu 21.12.2024 roku w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu odbyło się Nadzwyczajne Walne...

Pogrzeb Janusza Szkutnika

W sobotę 28 grudnia 2024 w Rzeszowie pożegnaliśmy członka naszego Stowarzyszenia śp. Janusza Szkutnika,...

śp. Jan Bafalukosz (1956-2024)

20 grudnia 2024 r. nad ranem, wskutek ataku serca zmarł nagle Jan Bafalukosz. Jan...

Życzenia świąteczne i noworoczne

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele i Sympatycy Solidarności Walczącej W ten szczególny czas, gdy blask betlejemskiej...