Strona głównaWydarzeniaWydarzeniaFilm "Stanisław Helski. Dlatego" nagrodzony na Festiwalu Filmowym NNW

Film „Stanisław Helski. Dlatego” nagrodzony na Festiwalu Filmowym NNW

Opublikowano

spot_img

Film „Stanisław Helski. Dlatego” nagrodzony na Festiwalu Filmowym NNW
Michał Torz zdobył główną nagrodę w konkursie Dokument Polski na Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni za film dokumentalny „Stanisław Helski. Dlatego”.

Jest to próba poznania i opisania dramatu człowieka, doprowadzonego przez komunistyczne represje do ruiny finansowej. W 1994 roku Stanisław Helski, jeden z liderów Solidarności Chłopskiej w latach 80., zaatakował Wojciecha Jaruzelskiego, który we Wrocławiu podpisywał swoją książkę o stanie wojennym.

– Wiedział, że chce zmienić system w Polsce, miał na to swój pomysł, ale niestety – nadchodzi stan wojenny. Helski zostaje zniszczony i później nie może dojść do sprawiedliwości – mówił reżyser filmu Michał Torz. – Nie może jej znaleźć także po upadku komunizmu, kiedy wydawałoby się, że wszystko zmieni się na lepsze. Okazuje się, że nie. Stanisław Helski jest dalej tym pokrzywdzonym, zrujnowanym chłopem, a Wojciech Jaruzelski podpisuje książki, jako człowiek, który kreuje się na bohatera – powiedział reżyser.

Ocenił, że historia Stanisława Helskiego to wołanie o sprawiedliwość człowieka skrzywdzonego przez system PRL. – Liczę na to, że ta spirala kiedyś się zakończy, że dobre imię Helskiego zostanie przywrócone, z zaznaczeniem, że to uderzenie nie jest tym jaskrawym punktem w jego życiorysie – powiedział Michał Torz. – Liczę, że ludzie spojrzą na niego inaczej, przez pryzmat wszystkich wydarzeń, a nie 1994 roku i zamachu na Jaruzelskiego. Mam też nadzieję, że odmieni się sytuacja jego rodziny – mówił reżyser.


Stanisław Helski w 1979 został członkiem wspierającym KPN. W sierpniu 1980 był członkiem delegacji chłopskiej podczas strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. 1 września 1980 założył punkt konsultacyjny Chłopskiego Komitetu Inicjatywy Społecznej w Ciepłowodach. Był założycielem Niezależnego Samorządnego Związki Zawodowego Chłopów Województwa Wałbrzyskiego. Organizował NSZZ RI „Solidarność Chłopska”, był członkiem Krajowego Komitetu Koordynacyjnego Chłopskich Związków Zawodowych. W lutym 1981 organizował ogólnopolski protest głodowy chłopów w świdnickim kościele pod wezwaniem św. Józefa.
Od 1982 do 1989 współpracował z Solidarnością Walczącą. Po 1989 roku Pan Stanisław bywał częstym gościem na spotkaniach środowiska Solidarności Walczącej – Partii Wolności we Wrocławiu.

[Na zdjęciu od lewej: Piotr Jaworski – SW Łódź, Stanisław Helski, Robert Majka – SW Przemyśl, Zbigniew Rutkowski – SW Poznań, Wrocław, początek lat ’90 XX w.]

Aktualności

SW na proteście pod Trybunałem Konstytucyjnym

10 stycznia 2024 r. godz 13:00. przed Trybunałem Konstytucyjnym (al. Jana Chrystiana Szucha w Warszawie) odbył się kolejny Protest Wolnych Polaków.

„Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny” z Krzyżem Solidarności Walczącej

Nasi wolontariusze Małgosia Zwiercan z mężem podjęli się sfinalizowania projektu wkomponowania Krzyża Solidarności Walczącej w Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku.

śp. Zdzisława Ferenc 1948-2024

Dnia 27 stycznia 2024 r. po długiej chorobie w wieku 75 lat zmarła nasz koleżanka śp....

Zmarł Ryszard Kożuch

Z żalem zawiadamiamy, że w dniu 21 stycznia zmarł nasz kolega śp. Ryszard Kożuch....