Strona głównaStowarzyszenieJak powstało Stowarzyszenie Solidarność Walcząca?

Jak powstało Stowarzyszenie Solidarność Walcząca?

Opublikowano

spot_img

Ponieważ zaczynają pojawiać się już mity na temat powstania naszego stowarzyszenia, na dzień przed kolejnym Walnym Zebraniem, warto przypomnieć fakty (i obejrzeć stare zdjęcia). Pomysły założenia stowarzyszenia w oparciu o środowisko ludzi Solidarności Walczącej rodziły się w różnych małych grupkach, i różnie wyobrażano sobie cele, jakim ewentualne stowarzyszenie miało służyć. Jednak te różne pomysły zaczęły nabierać realnych kształtów dopiero w roku 2007 przed zbliżającą się 25 rocznicą powstania organizacji podziemnej Solidarność Walcząca.

Wówczas to razem z pomysłami urządzenia wielkich obchodów tej rocznicy, powrócił z całą mocą pomysł powołania Stowarzyszenia. Warto dodać, że poza różnymi motywacjami wynikającymi z chęci działania, o charakterze moralnym lub politycznym, jedną z motywacji było powołanie do życia formalnej organizacji z osobowością prawną, która mogłaby wziąć na siebie aspekty finansowe planowanych obchodów. Warto też wspomnieć, że sam Kornel w początkowych dyskusjach opowiadał się raczej za powołaniem nie tyle stowarzyszenia, co partii politycznej.

W zasadniczych rozmowach i decyzjach wzięło udział kilkadziesiąt osób, byłych działaczy SW, przedstawionych na zdjęciach w galerii poniżej.

Wedle relacji Romka Lazarowicza na starej stronie SW, Stowarzyszenie Solidarność Walcząca powołane zostało w dniu 17 stycznia 2007 r. podczas spotkania w siedzibie firmy „Waza” we Wrocławiu. Zebrani zapoznali się z projektem statutu i wprowadzili do niego poprawki. Statut został przyjęty większością głosów. Na Przewodniczącego Stowarzyszenia wybrany został  Kornel Morawiecki.

W skład Zarządu weszli:

Jadwiga Chmielowska (Katowice),
Maciej Frankiewicz (Poznań),
Michał Gabryel (Wrocław),
Zbigniew Jagiełło (Warszawa).

Zarząd uzyskał upoważnienie do działania jako Komitet Organizacyjny i doprowadzenia do zarejestrowania statutu. Do Komisji Rewizyjnej zostali wybrani:

Mariusz Grabowski,
Piotr Hlebowicz,
Jarosław Hyk,
Mateusz Morawiecki,
Janina Podlejska,
Maciej Ruszczyński,
Edward Wóltański.

Mimo wysiłków nie udało się uzyskać rejestracji Stowarzyszenia przed czerwcowymi obchodami. Skoncentrowaliśmy się się na przygotowaniach do obchodów. Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w dniu 21 czerwca 2007.

Poniżej zdjęcia zrobione przez jednego z uczestników zebrania założycielskiego, Piotra Hlebowicza. Ostatnie zdjęcie zapożyczone z galerii Romka Lazarowicza na starej stronie SW, zawierającej inne zdjęcia z tego samego spotkania, które obejrzeć można pod linkiem https://old.sw.org.pl/ssw.html

(ak)

Aktualności

„Polska i Europa w czasie przełomu” – wystąpienie premiera Morawieckiego w Instytucie im. Lecha Kaczyńskiego

Zapraszamy do wysłuchania bardzo ciekawego wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego w Instytucie im. Lecha Kaczyńskiego analizujące...

Onet znowu kłamie o Solidarności Walczącej

Na portalu Onet ukazał się kolejny tekst obliczony na dyskredytowanie premiera Morawieckiego. W tekście...

Zmarła Ewa Rozwód (1958-2024)

Odchodzą skromni ludzie Solidarności Walczącej. Dzisiaj, 8 lipca 2024 r. zmarła po długiej i ciężkiej...

Oświadczenie w sprawie usunięcia polskich bohaterów z MIIWŚ

Warszawa, dnia 5 lipca 2024 r. OŚWIADCZENIE Wyrażam zdecydowany sprzeciw wobec usunięcia z wystawy stałej Muzeum...