Strona głównaWydarzeniaWydarzeniaObchody 40-lecia powstania Oddziału SW Poznań 16-18 czerwca 2023 r.

Obchody 40-lecia powstania Oddziału SW Poznań 16-18 czerwca 2023 r.

Opublikowano

spot_img

16 czerwca zaczęliśmy od uczczenia pamięci śp. Macieja Frankiewicza na cmentarzu Junikowo. Złożyliśmy kwiaty na jego grobie. W tym dniu upłynęła dokładnie 14 rocznica Jego śmierci. W drodze do muzeum złożono również wiązankę kwiatów pod kamieniem przy kościele Matki Boskiej Bolesnej przy ulicy Głogowskiej. Na kamieniu jest pamiątkowa płyta z tytułem: „Pamięci Solidarności Walczącej – ogólnopolskiej antykomunistycznej organizacji działającej w Poznaniu w latach 1983 – 1990 na rzecz wolności i niepodległości Polski”.

Zostaliśmy ugoszczeni w pięknych pomieszczeniach Muzeum Narodowego w Poznaniu. O godzinie 12 zgromadziliśmy się w największej muzealnej sali, otoczeni artefaktami kultury narodowej. Powitał nas dyrektor muzeum Tomasz Łęcki, któremu serdecznie dziękowaliśmy i dziękujemy za gościnę.

Spotkanie otworzyli Joanna Frankiewicz i Zbigniew Jagiełło. Naszym gościem był dyrektor oddziału IPN w Poznaniu Rafał Reczek, który aktywnie nas wspierał w przygotowaniu naszego Jubileuszu. List do uczestników spotkania skierował prezes Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk.

Pierwszym punktem spotkania była debata pt. „Idea solidaryzmu Kornela Morawieckiego: między historią a teraźniejszością”. Poprowadził ją nasz kolega profesor Krzysztof Brzechczyn. Panelistami była dr hab. Teresa Grabińska (Akademia Wojsk Lądowych) i dr Paweł R. Wierzchosławski (Wydział Historyczny UAM).

Następnie oglądnęliśmy filmy wyreżyserowane przez Zbysława Kaczmarka.
Pierwszy „Przerwany maraton” poświęcony postaci Macieja Frankiewicza, a drugi „Wolni i solidarni” dotyczył oddziału SW Poznań. W trakcie prezentacji drugiego filmu odbyła się debata z udziałem Reżysera, Joanny Frankiewicz, Szymona Jabłońskiego, Dariusza Andrzejewskiego i Zbigniewa Jagiełło. Koleżeństwo z Poznania opowiadało o początkach powstania oddziału, poznania z Maciejem Frankiewiczem, druku pierwszych numerów Solidarności Walczącej czy emisji audycji Radia SW. Wspominali aresztowania, czy też brawurową ucieczkę Szymona Jabłońskiego z okrążonego przez SB mieszkania konspiracyjnego. Joanna Frankiewicz, w owych czasach Joanna Bentkowska opowiadała jak Krzysztof Cnotalski poznał ją z Maciejem.

Dzień zakończyliśmy prezentacją albumu o SW Poznań, a następnie dokonaliśmy otwarcia wystawy o historii poznańskiego oddziału SW na pobliskim placu Wolności. W trakcie ostatniej części spotkania dotarła na nasze spotkanie liczna grupa, która uczestniczyła w tym dniu w uroczystościach pogrzebowych w Legnicy. Żegnaliśmy tam Andrzeja Myca, naszego wspaniałego bohatera, który zmarł w dniu 22 października ubiegłego roku w USA, a Jego życzeniem był wieczny spoczynek w polskiej ziemi, w miejscu swojego urodzenia.

17 czerwca w sobotę rozpoczęliśmy o godzinie 10 gdzie już w liczniejszym gronie przypomnieliśmy dzień wczorajszy. Andrzej Kołodziej i Wojciech Myślecki – uczestnicy pogrzebu Andrzeja Myca – przypomnieli Jego postać. Następnie Paweł Falicki i Krzysztof Brzechczyn zareklamowali inicjatywę kwartalnika „Wolni i solidarni”.

Poetka Teresa Tomsia przekazała nam tomik swoich wierszy, w którym zamieściła „Frazę dla Kornela Morawieckiego”. Jest to efekt jej udziału w spotkaniu z 15 września 2018 z okazji 35 lecia Oddziału SW Poznań.


Ostatnie spojrzenie

W tej chwili, gdy przysiada na ławie
w rogu biesiadnego pokoju i bierze pióro do ręki,
by podpisać monografię Solidarnej Wspólnoty,
w tej chwili, gdy pochylony nad książką
zamyśla się, co zapisane, a co należy
przywołać: miłość, wdzięczność, poczucie
miary – wie, że jego godziny zostały
policzone. Cień krąży w przejściu
z widokiem na ściernisko.

Dopiero połowa września, a już chłodny
wiatr zmaga się z chmurami, targa połą
marynarki. Śmiejemy się, rozgadani,
śpiewamy z kapelą piosenki powstańcze.

W ostatniej chwili obejmuje spojrzeniem
Ludwikę w płaszczu koloru jesieni, dzieci
przyjaciół biegnące ku bryczce, konie
prowadzone ze stajni, Joannę częstującą gości –
i podnosi rękę na pożegnanie.

Łagodnym uśmiechem błogosławi
nas wszystkich.

Piękny, nowy film zaprezentował Jacek Jaśkiewicz. Film jest poświęcony najnowszej historii Polski i udziale SW i ludzi SW w zmianach, które doprowadziły do upadku komunizmu w Polsc

O godz. 12 odbyła się Gala Nagrody im Macieja Frankiewicza. To już była XI edycja. Po śmierci Macieja z inicjatywy Joanny Frankiewicz i Zbigniewa Jagiełło powstała idea przyznawania nagród imieniem Macieja dla wyróżniających się młodych patriotów, ludzi działających na rzecz wspólnego dobra. Szczegóły znajdziemy na stronie www.nagrodafrankiewicza.org .

Po południu spotkaliśmy się na Pikniku Patriotycznym SW w Stajni Rotmistrz Poznań przy ulicy Nadwarciańskiej niedaleko brzegów Warty. W koleżeńskiej atmosferze spędziliśmy kilka wspaniałych godzin.

18 czerwca w niedzielę o godz. 10 w Kościele OO. Dominikanów przy Al. Niepodległości odbyła się msza św. w intencji zmarłych oraz żyjących członków i sympatyków Solidarności Walczącej, gdzie w krużgankach klasztoru złożyliśmy kwiaty pod tablicą upamiętniającą Macieja Frankiewicza.

Następnie w Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczystość wręczenia Krzyży Kawalerskich Orderu Odrodzenia Polski dla: Elżbiety Ruty-Solarskiej, Małgorzaty Jaśkiewicz, Krzysztofa Cnotalskiego, Andrzeja Grzybowskiego, Krzysztofa Domana, Adama Szatkowskiego i Edwarda Pohla. W trakcie tej uroczystości w imieniu Kapituły Krzyża SW Andrzej Kołodziej wręczył krzyże dla: Przesława Frankiewicza (pośmiertnie – Ojciec Macieja), Lucjana Szatkowskiego i Bartłomieja Tylla.

Te piękne wydarzenie zostało zorganizowane przez Joannę Frankiewicz wspieraną przez Jej córki Annę i Agnieszkę, a także Szymona Jabłońskiego.

Aktualności

Zaproszenie od Anny Morawieckiej

Drodzy Przyjaciele, Znajomi i Nieznajomi, jak co roku zapraszam na imieniny Kornela Morawieckiego, Marszałka...

80 rocznica Bitwy na Kałużówce

1 września 2024 roku delegacja Stowarzyszenia Solidarności Walczącej udała się do  Dębicy, aby wziąć...

Odsłonięcie Pomnika Ofiar Zbrodni Wołyńskiej w Zielonej Górze

24 sierpnia w Zielonej Górze odbyło się odsłonięcie Pomnika Ofiar Zbrodni Wołyńskiej. Uroczystość rozpoczęła...

Wspieramy Stowarzyszenie Tak_Dla_CPK

Stowarzyszenie powstało w odpowiedzi na działania władz koalicji 13 grudnia, które swoimi decyzjami poważnie...