Strona głównaAutorWojciech PodgórzakObchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Warszawie z udziałem Solidarności Walczącej

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Warszawie z udziałem Solidarności Walczącej

Opublikowano

spot_img

1 marca 2025 roku członkowie Stowarzyszenia Solidarność Walcząca uczestniczyli w dwóch uroczystościach upamiętniających Żołnierzy Wyklętych, które odbyły się w Warszawie.

Uroczystość w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

Pierwsza część obchodów miała miejsce przed południem w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. W ramach uroczystości Stowarzyszenie Solidarność Walcząca wystawiło poczet sztandarowy. Podczas ceremonii wygłoszono okolicznościowe przemówienia, odbył się Apel Poległych, a Kompania Honorowa Wojska Polskiego oddała salwę honorową.

Przedstawiciele Stowarzyszenia SW – Jerzy Bogumił i Jacek Sarnecki – złożyli wieniec pod ścianą straceń, oddając hołd wszystkim ofiarom komunistycznych represji.

Uroczystość przy pomniku rtm. Witolda Pileckiego na Żoliborzu

Po południu odbyła się druga uroczystość, współorganizowana przez Bielańsko-Żoliborski Klub Gazety Polskiej oraz Stowarzyszenie Solidarność Walcząca. Rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele pw. Dzieciątka Jezus na Żoliborzu, którą odprawił ks. kan. Paweł Piotrowski.

Po Mszy Świętej uczestnicy przemaszerowali pod pomnik rtm. Witolda Pileckiego w Alei Wojska Polskiego. Po odśpiewaniu hymnu państwowego odbyły się okolicznościowe wystąpienia. Głos zabrali Wojciech Podgórzak ze Stowarzyszenia Solidarność Walcząca, historyk dr Adam Buława oraz ks. kan. Paweł Piotrowski, który następnie poprowadził modlitwę za rotmistrza Pileckiego i wszystkich Żołnierzy Niezłomnych.

Uroczystość zakończyło złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem. Sławomir Umiński z Klubu Gazety Polskiej podziękował wszystkim uczestnikom za udział i pamięć o bohaterach.

Zobacz galerię zdjęć z uroczystości w Warszawie.


Wystąpienie Wojciecha Podgórzaka pod pomnikiem rtm. Witolda Pileckiego

Szanowni Państwo,

Zebraliśmy się tutaj, by oddać hołd bohaterom niezłomnym, żołnierzom wyklętym, którzy walczyli o wolność Polski nawet wtedy, gdy ich ojczyzna znalazła się w potrzasku nowej, czerwonej niewoli. Dziś w szczególny sposób pochylamy się nad postacią jednego z najwybitniejszych i najodważniejszych spośród nich – rotmistrza Witolda Pileckiego.

Witold Pilecki to wzór żołnierza, patrioty i człowieka honoru. W czasie II wojny światowej z własnej woli przedostał się do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz, by organizować ruch oporu i przekazać światu wstrząsające raporty o Holokauście. Jego bohaterstwo i determinacja nie znały granic – mimo okrucieństwa, jakie go tam spotkało, nigdy nie stracił wiary w zwycięstwo prawdy i wolności.

Po wojnie nie złożył broni. Zamiast bezpiecznej emigracji wybrał dalszą walkę o suwerenność Polski. Stał się jednym z żołnierzy wyklętych, ściganym i prześladowanym przez komunistyczny aparat represji. Aresztowany przez władze PRL, poddany brutalnym przesłuchaniom i pokazowemu procesowi, nie zdradził swoich ideałów. Pozostał do końca wierny Ojczyźnie, wypowiadając przed śmiercią pamiętne słowa: „Starałem się żyć tak, aby w godzinie śmierci czuć raczej radość, niż strach”.

Dziś, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, przypominamy, że ofiara rotmistrza Pileckiego i jego towarzyszy nie poszła na marne. To dzięki ich niezłomnej postawie Polska jest wolna. Pamiętajmy o nich i bierzmy wzór z ich odwagi, patriotyzmu i niezachwianej wiary w wartości, które są fundamentem naszej tożsamości narodowej.

Cześć i chwała bohaterom!

Niech żyje wolna Polska!

Wojciech Podgórzak


Zobacz galerię zdjęć z uroczystości w Warszawie.

Aktualności

Nasze obchody 3 maja

Informujemy, że w dniu 3 maja 2025 r. z okazji kolejnej rocznicy Konstytucji 3 Maja oraz urodzin...

Alleluja! Wesołych Świąt Wielkanocnych

Z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego składamy wszystkim serdeczne życzenia pokoju, nadziei i siły, która...

POŻEGNANIE ADAMA ZABOKRZYCKIEGO

Coraz mniej mamy takich ludzi. Niby wtedy byli opanowani, spokojni, często uśmiechnięci. Często żartowali...

Solidarność Walcząca pamięta o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej – 85. rocznica we Wrocławiu

W 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej Stowarzyszenie Solidarność Walcząca oddało hołd ponad 22 tysiącom obywateli...