Strona głównaWydarzeniaWydarzeniaOdsłonięcie pomnika Żołnierzy Niezłomnych we Wrocławiu

Odsłonięcie pomnika Żołnierzy Niezłomnych we Wrocławiu

Opublikowano

spot_img

Pomnik Żołnierzy Niezłomny we Wrocławiu odsłonięto wieczorem 8 maja w rocznicę zakończenia II wojny światowej, na skwerze pomiędzy ulicami: Borowską, Dyrekcyjną i Glinianą. Wiele organizacji niepodległościowych, w tym Stowarzyszenie SW, wystawiło poczty sztandarowe.

Przemówienia wygłosili m.in. prof. Krzysztof Szwagrzyk z IPN, Przemek Lazarowicz – wnuk Adama Lazarowicza, pseudonim „Klamra”, oraz Andrzej Jerie – dyrektor muzeum „Zajezdnia”, współorganizator uroczystości. W uroczystym odsłonięciu pomnika udział wzięła mjr Wanda Kiałka, łączniczka i sanitariuszka 5. Wileńskiej Brygady AK, uczestniczka operacji „Ostra Brama”, sanitariuszka powojennego oddziału Sergiusza Kościałkowskiego Fakira i więźniarka Workuty, po zwolnieniu z zesłania w 1956 roku zamieszkała we Wrocławiu – dziś mająca ponad 100 lat.

Po przemówieniach odśpiewano hymn, zmówiono modlitwę, a następnie delegacje różnych instytucji i środowisk złożyły kwiaty pod tablicą. Na zakończenie zebrani kibice Śląska odpalili flary. W trakcie uroczystości wielokrotnie znoszono okrzyk „Cześć i chwała Bohaterom!” Najbardziej widoczni byli przedstawiciel kibiców Śląska Wrocław i Solidarności Walczącej.

Szczególne podziękowania należą się Eugeniuszowi Dedeszko-Wiercińskiemu, który przyniósł wielki transparent Solidarności Walczącej, i trzymał go razem z Iwoną Kondratowicz przez cały czas trwania uroczystości (prawie półtorej godziny). Sztandarowi SW towarzyszył poczet w składzie, jak zazwyczaj: Zbyszek Bieniek, Mietek Perlak i Irek Zrobek. Helenka i Przemek Lazarowiczowie złożyli wieniec w imieniu rodziny Lazarowiczów, a Bożena Grocholska, Edek Wóltański i Andrzej Kisielewicz złożyli wieniec w imieniu Stowarzyszenia Solidarności Walczącej. Obecna była też Hania Łukowska-Karniej widoczna poniżej na jednym ze zdjęć z flarami.

Aktualności

„Polska i Europa w czasie przełomu” – wystąpienie premiera Morawieckiego w Instytucie im. Lecha Kaczyńskiego

Zapraszamy do wysłuchania bardzo ciekawego wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego w Instytucie im. Lecha Kaczyńskiego analizujące...

Onet znowu kłamie o Solidarności Walczącej

Na portalu Onet ukazał się kolejny tekst obliczony na dyskredytowanie premiera Morawieckiego. W tekście...

Zmarła Ewa Rozwód (1958-2024)

Odchodzą skromni ludzie Solidarności Walczącej. Dzisiaj, 8 lipca 2024 r. zmarła po długiej i ciężkiej...

Oświadczenie w sprawie usunięcia polskich bohaterów z MIIWŚ

Warszawa, dnia 5 lipca 2024 r. OŚWIADCZENIE Wyrażam zdecydowany sprzeciw wobec usunięcia z wystawy stałej Muzeum...