PISMO ORGANIZACJI SOLIDARNOŚĆ WALCZĄCA Wydanie specjalne grudzień 1983 г.
Chłopcy z Grabówka, chłopcy z Chylonii
Dzisiaj milicja użyła broni
Dzielnieśmy stali, celnie i rzucali
Janek Wiśniewski padł!
(z Ballady o Janku 'Wiśniewskim, Gdańsk 1970)
GRUDZIEŃ W grudniu 1970 roku walka i ofiara robotników Wybrzeża spowodowała upadek doktrynerskich rządów Gomułki i wkrótce, po strajku łódzkich włókniarzy (fragment nieczytelny) wprowadzonych podwyżek cen na żywność. Następne lata do roku 1975 były czasem szybkiej poprawy warunków życia i ekonomicznego rozwoju kraju. Szczecińscy i gdańscy stoczniowcy, a z nimi cały naród, na serio potraktowali swe: pomożemy. Lecz nie było komu pomagać. Na zabezpieczenie owoców tamtego zrywu „zasłużył się” cały system a w szczególności ekipa Gierka. Ale przy kolejnym robotniczym zrywie w Sierpniu 1980 r., Gierek nie poważył się strzelać do strajkujących Powstała „Solidarność” – nadzieja na nową, lepszą Polskę. W niecałe półtora roku później Jaruzelski jako szef PZPR, państwa i wojska powtórzył, tym razem w kopalni „Wujek” salwy z 1970 r. I tak dzień 16 grudnia stał się podwójnym symbolem: grudnia 70 i grudnia 81.
W tym roku ten właśnie dzień przywódcy „Solidarności” z Lechem Wałęsą na czele ogłosili dniem protestu przeciwko zapowiedzianym podwyżkom cen. W imię pamięci o tych którzy zginęli walcząc o Chleb i Solidarność i w imię obrony tych, którym podwyżki odbierają podstawy ludzkiej egzystencji wyjdziemy 16 grudnia na place i ulice naszych miast. Każdy członek „Solidarności”, każdy Polak-patriota, każdy wyznawca ewangelicznych ideałów miłości dla biednych i wydziedziczonych winien osobiście wziąć udział w tym pokojowym proteście. Trudno, ze mróz, że ZOMO, ze strach przed wodą, pobiciem i uwięzieniem. Trudno, trzeba z obowiązku solidarności z krzywdzonymi, trzeba dla przyszłego zwycięstwa Rzeczpospolitej Solidarnej.
Redakcja
KOMUNIKAT W dniach 19-20 listopada 1983 r. odbyło się kolejne spotkanie Przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Lecha Wałęsy z Tymczasową Komisją Koordynacyjną NSZZ „Solidarność”. Stwierdzono, ze planowane przez władze podwyżki cen żywności: 1/ nie prowadzą do rozwiązania problemów ekonomicznych; 2/doprowadzą do dalszego gwałtownego spadku poziomu życia ludzi pracy, powodując, ze większość polskich rodzin nie będzie w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb. Ludzie pracy nie mogą pogodzić się z podwyżkami, a obowiązkiem Związku jest organizowanie walki w obronie ich interesów.
Na spotkaniu omówiono też pozostałe elementy bieżącej sytuacji w kraju, uzgodniono zamierzenia na najbliższą przyszłość.
Przewodniczący NS7Z „Solidarność”: Lech Wałęsa
Tymczasowa Komisja Koordynacyjna: Z.Bujak, T.Jedynak, B. Lis, B.Szumiejko.
APEL
Zbliżają się tragiczne rocznice Grudnia: 13,16,17. Rocznice krwi, pamięci i walki.
Raz jeszcze w grudniu musimy upomnieć się o odbierane nam prawo do życia bez niewoli i nędzy. Zapowiedziane podwyżki cen godzą przede wszystkim w miliony najsłabszych i najuboższych. Obowiązkiem „Solidarności, obowiązkiem każdego z nas jest stanąć w ich obronić. Dlatego, zgodnie z wyrażona wola Przewodniczącego Wałęsy: TKK wzywamy mieszkańców Dolnego Śląska na protestacyjne pokojowe pochody wiece w centralnych miejscach miast 16 grudnia w godzinach od 15 do 17.
We Wrocławiu spotykamy się w Rynku jego okolicach. Tam gdzie to możliwe, załogi Zakładów pracy idą wspólnie, pochodami na wiec. Nasze hasła:
PRECZ Z PODWYŻKAMI CENI CHLEBA, WOLNOŚCI, SOLIDARNOŚCI !
Wrocław 1.12.1983 г.
Za Radę Solidarności Walczącej
Kornel Morawiecki
Za RKS NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk Witold
Witold
-2-
W owym oświadczeniu z 26.11.br. TKK stwierdza:”… W dniu 16.12.1983 uczcimy bólami żałoby pamięć poległych oraz zaznaczymy wolę walki organizując w całym kraju manifestacje pokojowe. Wyjdziemy razem z naszych zakładów pracy na manifestacyjne przemarsze, pochody i zgromadzenia w centralnych punktach miast. Regionalne ogniwa Związku zaproponują szczegółowe programy obchodów zgodnie z lokalnymi decyzjami i możliwościami. TKK oświadcza, że w przypadku prób zakłócenia przebiegu manifestacji, odpowiedzialność za naruszenie ich pokojowego charakteru spadnie na władze
PROPOZYCJE OPORU SPOŁECZNEGO PRZECIWKO PODWYŻKOM CEN
grudzień 1983-styczeń 1984 г.
Czas (zima) i sposób (tzw. konsultacje) wproWADZANIA PODWYżek cen świadczą o strachu władzy przed gniewem narodu. Wszyscy już zdajemy sobie sprawę, ze mają one służyć zniewoleniu ludzi, przypieczętowaniu rządów pały nie żadnej reformie a jeszcze większemu i nędzy. Lech Wałęsa i TKK wspólnie stwierdzają, ze nie wolno nam zgodzić się na te podwyżki.
Od naszej postawy, od siły naszego zbiorowego oburzenia zależeć będzie ostateczny wariant podwyżek. tych i następnych. Gdy wystąpimy zdecydowanie, rząd Jaruzelskiego wycofa się z podwyżek tak jak to uczynił rząd Jaroszewicza w 1976 r. Od nas samych zależy więc ile będziemy płacić za chleb, masło i mieszkania w przyszłym roku. Dlatego proponujemy.
1/ Wszędzie głośno i publicznie wyrażajmy swoje niezadowolenie z podwyżek i sposobu konsultacji.
2/ Weźmy masowy udział w nabożeństwach odprawianych w całym kraju w dniach 13, 16 i 17 grudnia oraz wszelkich akcjach protestacyjnych ogłaszanych na te dni.
3/ Od zaraz ą specjalnie od momentu zatwierdzenia przez władze wysokości podwyżek nasilajmy różnorodne akcje strajkowe, taki jak strajki włoskie, przerwy w pracy. W zorganizowanych dużych fabrykach stosujmy strajki zwykłe — wzorowane na strajku Stocz ni Gdańskiej po delegalizacji „Solidarności” – polegające na przychodzeniu do zakładów lecz nie podejmowaniu pracy. I najważniejsze: bądźmy gotowi na solidarne poparcie wszelkich spontanicznych protestów.
4/ W pierwszym roboczym dniu obowiązywania nowych cen, po wyjściu z zakładów prze- jadźmy parę ulic milczącymi marszami We Wrocławiu spotkajmy się między 14 a 17 na milczącym wiecu w okolicach Tablicy Solidarności.
Są to nasze propozycje. Bylibyśmy radzi gdyby TKZ-ty i związkowe struktury będące bliżej załóg robotniczych poparły tę listę i w swym zakresie uzupełniły ją o nowe formy oporu: może o marsze głodowe, o strajki absencyjne a może o coś całkiem nowego.
Każda z powyższych propozycji zawieszamy gdyby okazała się sprzeczna z podanymi w przyszłości przez TKK lub przewodniczącego Wałęsę planem ogólnopolskich akcji protestacyjnych. Precz z podwyżkami cen! Precz z komunizmem!
Chcemy swobód obywatelskich, dostatku i demokracji! Chcemy „Solidarności”! 29.11.1983 г.
Za Radę Solidarności Walczącej: K. Morawiecki, A. Lesowski.
OSTATNIA SZYCHTA NA KWK „PIAST
Wyjeżdżajcie już, chłopcy od Piasta Pora, chłopcy, opuścić tę dziurę Baby płaczą, upiekły wam ciasta Złota klatka uniesie was w górę | Władza w wasze przebrana mundury! bandyci przebrani za władzę Znów na placu Defilad u góry Na przysięgę żołnierzy prowadzą |
Wyjeżdżajcie, już szychta skończona Pielęgniarki i lekarz są w szatni Porozwożą was „suki” po domach Mają wszystkich. Wasz szyb jest ostatni (…) | Tylko honor jest wasz, Solidarni Bryłą węgla zaś polskie sumienie Nam już czas, wyjeżdżajcie z kopalni Wolna Polska- wepchnięta pod ziemię |
Ze dwunastu nie wróci górników Czterech zniknie, trzech stanie przed sądem Trzech oplują wieczorem w „dzienniku” Dwaj są nie stąd, a reszta jest z rządem | Ład i spokój, i prawa na górze Pojedyńcze są jeszcze wypadki Wolny kraj. Co was trzyma w tej dziur Czas się zbierać. Czas wsiadać do klatki |
Przekaz znajomym, wyłóż w miejscu publicznym, prześlij na prowincje
Wydaje Agencja Informacyjna Solidarności Walczącej