W sobotę 28 grudnia 2024 w Rzeszowie pożegnaliśmy członka naszego Stowarzyszenia śp. Janusza Szkutnika, który zmarł 19 grudnia.
W jego ostatniej, ziemskiej drodze towarzyszyła mu Rodzina, przyjaciele, działacze opozycji antykomunistycznej, poczty sztandarowe, wojskowa asysta honorowa 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, parlamentarzyści, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, Urzędu ds Kombatantów i Osób Represjonowanych, rzeszowianie.
Mszę świętą koncelebrowaną odprawili księża: ks. Stanisław Słowik, ks. Franciszek Kołodziej, ks. Jan Szczupak i ks. Marcin Graboś. Piękną homilię wygłosił ks. Stanisław Słowik, który przekazał na ręce Krystyny Szkutnik, żony Zmarłego, list od ordynariusza diecezji rzeszowskiej bp. Jana Wątroby.
W trakcie pogrzebu przemawiało bardzo wiele osób (w tym reprezentujący Stowarzyszenie SW, autor tego tekstu). Po pogrzebie Rodzina Zmarłego zaprosiła liczne grono Jego przyjaciół do Restauracji „Dworzysko” na poczęstunek, gdzie mogliśmy wspólnie wspominać Janusza.
Śp. Janusz miał bardzo bogate, ciekawe i owocne życie. Nie sposób wymienić wszystkich Jego dokonań w krótkiej relacji. Na wielu stronach internetowych, w wielu publikacjach wielu instytucji i osób prywatnych można znaleźć opisy i relacje z Jego działalności. Ale i one są – siłą rzeczy – tylko skrótowe i niepełne. Bo śp. Janusz Szkutnik był Działaczem Niezłomnym, wielkim Patriotą, niekwestionowanym bohaterem rzeszowskiej wolności i solidarności. Z miłości do Prawdy, do Wolności i Godności Człowieka, z miłości do Polski, na przestrzeni tych wielu minionych lat, był – między innymi:
- współpracownikiem Komitetu Samoobrony Społecznej KOR oraz Komitetu Samoobrony Chłopskiej Ziemi Rzeszowskiej
- kolporterem, wydawcą i współredaktorem wydawnictw i pism drugoobiegowych,
- współorganizatorem strajków chłopskich w Ustrzykach Dolnych i Rzeszowie
- współzałożycielem pierwszych kół „Solidarności Wiejskiej” na Rzeszowszczyźnie oraz „Solidarności Wiejskiej” w Rzeszowie
- działał w Regionalnym Komitecie Obrony Więzionych za Przekonania oraz Społecznym Komitecie Funduszu Oświaty Narodowej
- był członkiem Solidarności Walczącej oddział Rzeszów.
W czasach komuny był prześladowany i represjonowany, rozpracowywany przez sieć tajnych współpracowników, więziony. Po zmianach 1989 roku nadal aktywnie działał dla dobra Polski.
Za swoje zasługi na rzecz Niepodległej został uhonorowany wieloma odznaczeniami, w tym między innymi:
- Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski,
- Krzyżem Solidarności Walczącej,
- oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.
Ludzi takich jak Janusz, który przez całe swoje życie
szedł wyprostowany
wśród tych co na kolanach
szedł
był wierny
nigdy nie było i nie ma wielu. Dlatego tak bardzo będzie Go nam brakowało.
Wojtek Podgórzak