Strona głównaPRO MemoriaOdeszli 2024Pożegnanie Majki Dłużewskiej

Pożegnanie Majki Dłużewskiej

Opublikowano

spot_img

Relacje Wojtka Podgórzaka i Małgosi Zwiercan

W poniedziałek 27 maja odbył się pogrzeb  śp. Marii Dłużewskiej.  

Po mszy żałobnej w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela została uroczyście pożegnana przez Rodzinę i licznie zgromadzonych Przyjaciół na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie, gdzie spoczęła w kwaterze przy „Łączce”.

Maria Dłużewska była aktorką, reżyserką, dokumentalistką. Ale nie tylko.

Jej życiorys pełen jest niezwykłych osiągnięć i działań na rzecz polskiej kultury i społeczeństwa. W okresie PRL należała do NSZZ „Solidarność”.  Po wprowadzeniu stanu wojennego działała w opozycji antykomunistycznej – w „Grupach Oporu Solidarni”, w „Solidarności Walczącej”. Kolportowała podziemną prasę i wydawnictwa,  współorganizowała Msze za Ojczyznę, redagowała teksty.

W latach 90-tych zajęła się reżyserią filmów dokumentalnych (między innymi: „Pierwszy dzień miasta”, „Ksiądz”, „Solidarność Walcząca”, „Seans”, „Mgła”, „Patrzę na Ciebie Warszawo”, „Rakowiecka”).

Maria Dłużewska była laureatką nagrody Mediów Narodowych. Za swoją działalność została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2015), Krzyżem Wolności i Solidarności (2016), Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości (2019). Posiadała status Działacza Opozycji Antykomunistycznej przyznany przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

„…Wyrażam najwyższy szacunek dla konsekwencji i odwagi, z jakimi służyła prawdzie oraz wielkiej idei Polski wolnej, solidarnej i sprawiedliwej…” – napisał Prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas poniedziałkowych uroczystości pogrzebowych.

Maria Dłużewska zmarła 10 maja 2024 r. w wieku 72 lat.

Prezydent odznaczył Ją pośmietnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

wp

Dzisiaj, 27 maja br. o godz. 14:00 w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie, odbyła się ceremonia pogrzebowa śp. Marii Dłużewskiej – działaczki opozycji antykomunistycznej w okresie PRL, m.in. z udziałem premiera Mateusz Morawiecki, @Andrzej Dera, Jan RumanAdam BorowskiAdrian Stankowski, @Dorota Kania, Telewizja RepublikaMałgorzata Maria Gosiewska Piotr Łukasz Juliusz Andrzejewski @Piotr Jegliński, @Grzegorz Majchrzak, Agnieszka RomaszewskaLech Parell oraz pocztów sztandarowych Solidarności Walczącej z Warszawy, Wrocławia i Trójmiasta.

Trójmiejskim sztandarem Solidarności honorował Majkę Grabczak Ireneusz.

Trójmiasto reprezentowałam wspólnie z działaczami SW Andrzej KołodziejAndrzej Wienczar i wolontariuszami Pomorski Komitet Wsparcia działaczy Solidarności WalczacejFundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna . Udział wzięli również wolontariusze z Forum Wizja Rozwoju z prezesem fundacji na czele – dziękujemy.

Po mszy żałobnej pożegnaliśmy zmarłą na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie (kwatera przy Łączce).

Maria Dłużewska urodziła się 26 września 1951 r. w Kielcach. W 1972 r. uzyskała dyplom aktora dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie.

Od 1980 r. działała w NSZZ „Solidarność”. Po wprowadzeniu Stanu Wojennego zaangażowała się w działalność antykomunistyczną a od 1984 r. – również w ramach struktur „Solidarności Walczącej”.

Była autorką wielu filmów dokumentalnych m.in. „Mgła”, „Pogarda”, „Andrzej Kołodziej – bardzo polska opowieść”.

Zmarła 10 maja 2024 r. w wieku 72 lat.

Decyzją Kancelaria Prezydenta RP Andrzej Duda została uhonorowana pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

mz

Aktualności

Nasz kandydat Michał Dworczyk zdobył mandant europosła

Nasze Stowarzyszenie, reprezentowane w sposób szczególny przez Edka Wóltańskiego, wzięło czynny udział we wsparciu...

42-lecie SW w Warszawie

W 42-gą rocznicę powstania "SOLIDARNOŚCI WALCZĄCEJ", 4 czerwca w Parafii Katedralnej pw. św. Floriana...

Solidarność Walcząca w Krośnie

FOTO: Solidarność Podkarpacka u oo Kapucynów 1988 r. W dniu 28.05.2024 r. odbyło się spotkanie...