Strona głównaPolecamyPolecamyPoznańskie Debaty Wolnych i Solidarnych: Kumulacja i dywersyfikacja władzy

Poznańskie Debaty Wolnych i Solidarnych: Kumulacja i dywersyfikacja władzy

Opublikowano

spot_img

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele,

Zapraszamy na kolejną, piątą Poznańską Debatę Wolnych i Solidarnych. Spotykamy się w sobotę 18 listopada w Wyższej Szkole Handlu i Usług – Akademii Nauk Stosowanych w Poznaniu, ul. 28 Czerwca 1956 217/219, sala 137, godz. 11:00.

W organizowanych debatach nawiązujemy do wartości promowanych w myśli polityczno-społecznej i działalności Organizacji „Solidarność Walcząca” aktywnej w latach 80 XX w. Uważamy, że sposób powiązania ludzkiej wolności z solidarnością w wymiarze społecznym i międzynarodowym ma znaczenie również dla współczesnego świata.

Poprzednie dwie debaty (Postprawda w życiu publicznym i Wizerunek Polski w światowej infosferze) znalazły swoje odbicie w dwu numerach kwartalnika „Wolni i Solidarni. Między Ideą a Praktyką” (www.czasopismo-wis.pl). Można w nich znaleźć zapis wypowiedzi uczestników.

18 listopada będziemy debatowali o kumulacji i dywersyfikacji władzy. Pretekstem do dyskusji będzie książka prof. Artura Ławniczaka Jedność i podział władzy. Będziemy gościć Autora z Uniwersytetu Wrocławskiego, a także dr Mieszka Ciesielskiego z UAM w Poznaniu i dr Artura Lewandowskiego z UKW w Bydgoszczy. 

Czy władza państwowa ma religijne źródła? Czy jesteśmy zagrożeni władzą totalitarną? Jak dzisiaj funkcjonuje pomysł Monteskiusza trójpodziału władzy? Czy te władze osiągają równowagę w liberalnej demokracji? Pytań z pewnością będzie więcej.

Debata ma charakter popularny, jest skierowana do wszystkich zainteresowanych podnoszeniem jakości życia publicznego, a w szczególności do studentów kierunków nauk społecznych i humanistycznych, działaczy organizacji NGO, polityków i praktyków, którym bliskie są ideały wolności i solidarności w życiu społecznym.

Zapraszamy do udziału, docenimy wcześniejsze zgłoszenie mailem na adres pawel@otaczajblaskiem.pl

Paweł Falicki— Fundacja 'OTACZAJ BLASKIEM’ Zawieprzycka 8L * 20-228 LUBLIN * POLSKA www.otaczajblaskiem.pl

Aktualności

SW na demonstracji przeciwko „Zielonemu Ładowi”

Nasi przedstawiciele z Warszawy, Wrocławia i Gdyni byli też na proteście "Solidarności" przeciwko "Zielonemu...

Odsłonięcie pomnika Żołnierzy Niezłomnych we Wrocławiu

Pomnik Żołnierzy Niezłomny we Wrocławiu odsłonięto wieczorem 8 maja w rocznicę zakończenia II wojny...

9 czerwca na wybory do PE wywieśmy polskie flagi!

Jesteśmy w Europie, ale obowiązki mamy polskie! Chcemy Europy suwerennych i równoprawnych państw, a...

Odsłonięcie pomnika Żołnierzy Niezłomnych 8 maja

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszam na uroczystość odsłonięcia pomnika Żołnierzy Niezłomnych, która odbędzie się 8 maja...