Strona głównaAutorHelena LazarowiczRelacja z warszawskiej konferencji działaczy opozycji (video)

Relacja z warszawskiej konferencji działaczy opozycji (video)

Opublikowano

spot_img

(Pod tekstem znajdują się linki do relacji na serwisie Youtube)

10 listopada 2023 r., w przeddzień Święta Niepodległości, w Warszawie odbyła się konferencja organizowana przez EKR (Europejskich Konserwatystów i Reformatorów) oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Z ramienia organizatorów obecna była pani europoseł Anna Fotyga oraz minister Jan Józef Kasprzyk. Było to międzynarodowe spotkanie integracyjne działaczy opozycji antykomunistycznej z b. bloku sowieckiego. Na wstępie konferencji uczczono minutą ciszy zmarłych (przedstawionych na zdjęciach) działaczy i współpracowników Autonomicznego Wydziału Wschodniego Solidarności Walczącej, w tym: Kornela Morawieckiego, Macieja Ruszczyńskiego, Romka Lazarowicza, Romka Zalewskiego i wielu innych. 

Pan Minister Kasprzyk odznaczył kilkoro z obecnych medalami „Pro Bono Poloniae”. Z naszego środowiska byli to: Beata i Tadeusz Świerczewscy, Janek Nebesio, Edward Wóltański, Janusz Szkutnik, Jadwiga Chmielowska i Piotr Hlebowicz.

Wysłuchaliśmy kilka wspaniałych, poruszających przemówień gości z zagranicy, w tym: Leonardasa Vilkasa z Litwy, Olesia Szewczenko z Ukrainy, Tarieła Gviniashvilego z Gruzji. Niesamowite przemówienie wygłosiła również p. Jadwiga Chmielowska.

Następnego dnia wszyscy uczestnicy konferencji wzięli udział w uroczystościach na Placu Piłsudskiego, gdzie mieliśmy okazję wysłuchać płomiennego przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy.

W kolejnym dniu konferencji goście zagraniczni z towarzyszeniem kilkorga działaczy polskich udali się na zaproszenie pani europoseł Anny Fotygi do Brukseli, gdzie m.in. zaplanowano pikietę pod przedstawicielstwem Rosji w Brukseli.

Na koniec trzeba podkreślić niezwykłe zaangażowanie Piotra Hlebowicza, który w imieniu organizatorów dwoił się i troił, żeby wszyscy uczestnicy byli zadowoleni i czuli się zaopiekowani. Trzeba podkreślić, że organizacja konferencji stała na najwyższym poziomie, zaprzyjaźniliśmy się i z żalem przyjęliśmy zakończenie spotkania.

Helena Lazarowicz

Warszawa 10.11.2023r.

Relacje filmowe

Niezwyciężony duch. Antysowieccy dysydenci przeciwko rosyjskiemu imperializmowi. Otwarcie
Dyskusja Panelowa (Andrus Tučkus, Saulius Pečeliūnas, Mariusz Patey)
Dyskusja Panelowa (O. Uszyński, M. Dżemilew, A. Fotyga, S. Kadyrow)
Dyskusja Panelowa (Oles Szewczenko, Diana Bidochko, Valery Buival)
Dyskusja o filmie Jarosława Mańki „Józef Mackiewicz w poszukiwaniu prawdy”

Aktualności

SW na demonstracji przeciwko „Zielonemu Ładowi”

Nasi przedstawiciele z Warszawy, Wrocławia i Gdyni byli też na proteście "Solidarności" przeciwko "Zielonemu...

Odsłonięcie pomnika Żołnierzy Niezłomnych we Wrocławiu

Pomnik Żołnierzy Niezłomny we Wrocławiu odsłonięto wieczorem 8 maja w rocznicę zakończenia II wojny...

9 czerwca na wybory do PE wywieśmy polskie flagi!

Jesteśmy w Europie, ale obowiązki mamy polskie! Chcemy Europy suwerennych i równoprawnych państw, a...

Odsłonięcie pomnika Żołnierzy Niezłomnych 8 maja

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszam na uroczystość odsłonięcia pomnika Żołnierzy Niezłomnych, która odbędzie się 8 maja...