Strona głównaWydarzeniaWydarzeniaRelacja z mszy św. w 39-rocznicę śmierci ks. Popiełuszki

Relacja z mszy św. w 39-rocznicę śmierci ks. Popiełuszki

Opublikowano

spot_img

W dniu 19 października br. w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie – sanktuarium błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki – odbyła się uroczysta msza św. w 39-tą rocznicę porwania i męczeńskiej śmierci duszpasterza „Solidarności”. Mszy św. przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.


Po raz piąty obchodziliśmy też Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Mszę świętą, z modlitwą o kanonizację bł. księdza Jerzego, rozpoczęła procesja do grobu kapelana „Solidarności” przy dźwiękach dzwonu „Jerzy”, poświęconego w 1987 r. przez Jana Pawła II. W liturgii uczestniczyli m.in. członkowie rodziny ks. Jerzego, w imieniu prezydenta RP Zofia Romaszewska, premier RP Mateusz Morawiecki, wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Na grobie ks. Popiełuszki zostały złożone wieńce i wiązanki kwiatów.


Kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że śmierć ks. Popiełuszki – jako męczeńską i jako jego urodziny dla nieba – potwierdziła 13 lat temu beatyfikacja. Wezwał do modlitwy o kanonizację ks. Jerzego, w intencji Kościoła, „Solidarności”, a także kapłanów i kleryków.
Kazanie wygłosił bp. płocki Szymon Stułkowski. „Św. Paweł pokazuje, że ks. Jerzy stał się sługą Boga w chłostach, trudach, przez głoszenie prawdy, ale też przez zniesławienie. Stał się sługą Boga. Wiedział, że jego rola w Kościele to służyć. Spalał się, tak jak spalił się dla nas Chrystus na Krzyżu” – powiedział. „Ks. Jerzy był w nienawiści u wielu z powodu imienia Chrystusa, lecz wytrwał do końca, jest zbawiony i szczęśliwy u Boga w niebie” – dodał.


Podczas mszy św. kard. Nycz przydzielił bp. Stułkowskiemu relikwie bł. ks. Popiełuszki, który je odebrał wspólnie z dyrektorem zakładu karnego w Płocku, gdzie zostaną zainstalowane w nowej kaplicy. „Ks. Jerzy był ofiarą przestępstwa i był więziony. Może tam się znaleźć, może pomóc osadzonym i pracownikom w przeżywaniu tej rzeczywistości za murami” mówił biskup płocki. Dodał, że to jedyne więzienie, które podczas swych pielgrzymek do Polski odwiedził św. Jan Paweł II.


Po mszy odmówiono litanię do bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz modlitwę o jego kanonizację.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko od 1980 r. był duszpasterzem „Solidarności” i ludzi pracy. W czasie stanu wojennego odprawiał comiesięczne msze święte za ojczyznę, gromadzące wokół kościoła św. Stanisława Kostki wielotysięczne tłumy. Występował w obronie internowanych. Stał się obiektem nękania przez komunistyczną propagandę i prowokacji ze strony Służby Bezpieczeństwa.


Ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 r. do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został porwany i bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy SB, jego ciało wrzucono do Wisły na wysokości tamy we Włocławku.

Pogrzeb ks. Jerzego odbył się 3 listopada 1984 r. Zgromadził około miliona osób.
Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 r. zaliczył ks. Jerzego Popiełuszkę do grona błogosławionych, a papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem „Solidarności”. Parafia św. Stanisława Kostki jest głównym miejscem kultu duszpasterza

Aktualności

Nasz kandydat Michał Dworczyk zdobył mandant europosła

Nasze Stowarzyszenie, reprezentowane w sposób szczególny przez Edka Wóltańskiego, wzięło czynny udział we wsparciu...

42-lecie SW w Warszawie

W 42-gą rocznicę powstania "SOLIDARNOŚCI WALCZĄCEJ", 4 czerwca w Parafii Katedralnej pw. św. Floriana...

Solidarność Walcząca w Krośnie

FOTO: Solidarność Podkarpacka u oo Kapucynów 1988 r. W dniu 28.05.2024 r. odbyło się spotkanie...