Strona głównaSolidarność WalczącaRelacje, WspomnieniaTadeusz Świerczewski: wspomnienie o Jacentym Lipińskim

Tadeusz Świerczewski: wspomnienie o Jacentym Lipińskim

Opublikowano

spot_img

ŚP. JACENTY LIPIŃSKI 
PS. „JACEK”

Na wieczną wartę odszedł cichy i skromny bohater

   21 czerwca 2008 r. odszedł od nas do Domu Pańskiego Jacenty Lipiński ps. “Jacek”, wybitny elektronik, współtwórca telewizji kolorowej w Regionalnej TVP we Wrocławiu.

   Jako członek NSZZ “Solidarność”, już w dniu 11 grudnia 1981 r. został wyrzucony z pracy, gdyż w dniu 10 grudnia 1981 r. TVP została opanowana przez LWP, MSW, i SB, którzy “oczyszczali przedpole” przed wprowadzeniem stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. Twórcy stanu wojennego, nie martwili się, że wyrzucają ludzi z pracy na bruk, pozostawiając ich i rodziny bez środków do życia. 

   “Jacek”, Jacenty Lipiński był inicjatorem i twórcą podsłuchu SB i MO oraz radia “Solidarność” i radia “Solidarności Walczącej”. 

   Pracę podsłuchu SB i MO rozpoczął już w dniu 14 grudnia 1981 r. na przekazanej mu radiostacji nadawczo-odbiorczej, którą ukradłem z Akademii Medycznej we Wrocławiu z dr. Ryszardem Majem. 

   Jacenty Lipiński podjął się bez wahania najbardziej niebezpiecznego zadania, nie zważając na wielką odpowiedzialność, możliwość konfiskaty mienia i więzienia, przez prawie miesiąc, samotnie, odcięty od świata wykonywał swoją pracę, utrzymując jedynie kontakt ze mną i łącznikami, Zygmuntem Gebertem, Grzegorzem Wąsowiczem ps. “Tomek”. Otrzymywane w ten sposób systematycznie raporty z nasłuchu SB i MO przekazywałem Władysławowi Frasyniukowi i Kornelowi Morawieckiemu. “Jacek” zapewniał zatem bezpieczną pracę poszczególnym drukarniom, redakcji “Z Dnia Na Dzień” i punktom kolportażowym. Jego praca, była najbardziej tajną pracą, o której nie mógł nikt wiedzieć. 

   W połowie stycznia 1981 r. skontaktowałem go z Janem Pawłowskim i tak zawiązała się Grupa Radiowców. “Jacek” bez wahań podjął się produkcji odbiorników podsłuchowych dla RKS-u, nasłuchu nadajników SB i MO oraz zagłuszarek tzw. mydelniczek.

  Do kwietnia SB i MO nadawały otwartym tekstem. Na przełomie marca i kwietnia, kiedy zorientowali się, że prowadzimy ich nasłuch, zaczęli porozumiewać się slangiem, w którym jednak łatwo było się rozeznać. Pod koniec kwietnia zaczęli szyfrować. Tu do pracy wkroczył Jan Pawłowski, ich praca była nieoceniona (esbeckie szyfry zostały w dużej mierze rozpracowane), raporty spływały prawie codziennie do Kornela Morawieckiego, Władysława Frasyniuka oraz do poszczególnych osób, które miały możliwości zapewnienia bezpieczeństwa ludziom w zakładach pracy, drukarniach czy pracy łączników i kolporterów.

   “Jacek” rozpoczął produkcję profesjonalnych aparatów podsłuchowych (patrz: Historia Radia Julia).

   Prowadził równolegle nasłuch z “wojenki” na pl. Pereca w czerwcu 1982 r. i z masowych demonstracji 31 sierpnia 1982 r. w dwu miejscach we Wrocławiu, po tym robili z Janem Pawłowskim porównania dokonanych nagrań. 

   W styczniu 1982 r. “Jacek” nadał alfabetem Morse’a, w językach polskim i angielskim, audycję: “Apel do narodów świata”. Natomiast apele RKS-u, które pisał Kornel Morawiecki, były nadawane otwartym tekstem w lutym, marcu i kwietniu. 

   W sierpniu 1982 r. były już wyprodukowane trzy urządzenia nadawczo-odbiorcze na satelitę, przed 31 sierpnia 1982 r. po jednym otrzymały od nas Warszawa i Gdańsk. Nigdy od “Jacka” nie usłyszałem utyskiwań, pretensji lub wymagań, zawsze służył swoją pomocą i radą innym ludziom, którzy chcieli podjąć się produkcji nadajników małej mocy lub ich produkcji, ewentualnie mieli swoją wizję emisji radiowej, tworząc nowe grupy. 

  Jego dyskrecja, mrówcza praca, zyskały zaufanie i uznanie wszystkich, którzy się z nim zetknęli. 

   W dniu 15 czerwca 2007 r. Jacek Lipiński został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. 

Jacku, na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci! BÓG Z TOBĄ!

Aktualności

„Polska i Europa w czasie przełomu” – wystąpienie premiera Morawieckiego w Instytucie im. Lecha Kaczyńskiego

Zapraszamy do wysłuchania bardzo ciekawego wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego w Instytucie im. Lecha Kaczyńskiego analizujące...

Onet znowu kłamie o Solidarności Walczącej

Na portalu Onet ukazał się kolejny tekst obliczony na dyskredytowanie premiera Morawieckiego. W tekście...

Zmarła Ewa Rozwód (1958-2024)

Odchodzą skromni ludzie Solidarności Walczącej. Dzisiaj, 8 lipca 2024 r. zmarła po długiej i ciężkiej...

Oświadczenie w sprawie usunięcia polskich bohaterów z MIIWŚ

Warszawa, dnia 5 lipca 2024 r. OŚWIADCZENIE Wyrażam zdecydowany sprzeciw wobec usunięcia z wystawy stałej Muzeum...