Strona głównaAutorWojciech PodgórzakW hołdzie Generałowi Emilowi Fieldorfowi "Nilowi"

W hołdzie Generałowi Emilowi Fieldorfowi „Nilowi”

Opublikowano

spot_img

W 71. rocznicę śmierci Generała Emila Fieldorfa „Nila”, wiernego żołnierza Niepodległej Polski, przedstawiciele Stowarzyszenia Solidarność Walcząca oddali hołd jego pamięci. W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, pod tablicą upamiętniającą Generała, złożono wiązankę kwiatów w miejscu, które stało się symbolem tragicznej historii polskiego podziemia niepodległościowego.

Generał „Nil” to postać wyjątkowa w dziejach Polski. Jako oficer Wojska Polskiego brał udział w wojnie obronnej 1939 roku, a następnie stał się jednym z kluczowych dowódców Armii Krajowej. Dowodząc Kedywem AK, organizował spektakularne akcje przeciwko niemieckiemu okupantowi. Po wojnie, zdradzony i osądzony przez komunistyczny aparat represji, został skazany na śmierć i stracony 24 lutego 1953 roku w więzieniu mokotowskim.

Portret Generała Fieldorfa – Wizerunek Generała Emila Fieldorfa „Nila”, symbol niezłomnej walki o niepodległość Polski. Jako dowódca Kedywu Armii Krajowej organizował akcje przeciwko niemieckiemu okupantowi, a po wojnie został skazany na śmierć przez komunistyczne władze PRL. Fot. Wojciech Podgórzak.
Złożenie kwiatów – Przedstawiciele Stowarzyszenia Solidarność Walcząca składają wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą Generała Emila Fieldorfa „Nila” w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Fot. Wojciech Podgórzak.
Tablica pamiątkowa – Tablica poświęcona Generałowi Emilowi Fieldorfowi „Nilowi” znajdująca się w Muzeum Żołnierzy Wyklętych, obok celi, w której został stracony. Fot. Wojciech Podgórzak.
Cela Generała Fieldorfa – Wnętrze celi, w której przetrzymywano i stracono Generała „Nila” w więzieniu mokotowskim. Symbol dramatycznego losu bohaterów podziemia niepodległościowego. Fot. Wojciech Podgórzak.
Wieniec złożony przez Stowarzyszenie Solidarność Walcząca – Wieniec w barwach narodowych, ułożony z biało-czerwonych kwiatów, ozdobiony biało-czerwoną szarfą z napisem „Niezłomnemu Generałowi Solidarność Walcząca”. Symbol pamięci i wdzięczności dla Generała Fieldorfa oraz wszystkich Żołnierzy Wyklętych. Fot. Wojciech Podgórzak.

Dzisiejsza rocznica to nie tylko okazja do upamiętnienia niezłomnej postawy Generała Fieldorfa, ale także moment refleksji nad losem wszystkich Żołnierzy Wyklętych, którzy walczyli o wolność Polski, a których komunistyczna władza skazała na śmierć i zapomnienie.

Składając kwiaty pod tablicą upamiętniającą Generała „Nila”, wyrażamy wdzięczność za jego poświęcenie i niezłomność. To nasz obowiązek, by kolejne pokolenia znały prawdę o bohaterach, którzy oddali życie za Ojczyznę.

Cześć i chwała Bohaterom!

Aktualności

Nasze obchody 3 maja

Informujemy, że w dniu 3 maja 2025 r. z okazji kolejnej rocznicy Konstytucji 3 Maja oraz urodzin...

Alleluja! Wesołych Świąt Wielkanocnych

Z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego składamy wszystkim serdeczne życzenia pokoju, nadziei i siły, która...

POŻEGNANIE ADAMA ZABOKRZYCKIEGO

Coraz mniej mamy takich ludzi. Niby wtedy byli opanowani, spokojni, często uśmiechnięci. Często żartowali...

Solidarność Walcząca pamięta o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej – 85. rocznica we Wrocławiu

W 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej Stowarzyszenie Solidarność Walcząca oddało hołd ponad 22 tysiącom obywateli...