Strona głównaOdeszliOdeszli 2020Z głębokim smutkiem i żalem zawiadamiamy, że 21 listopada 2020 roku zmarł śp. RYSZARD...

Z głębokim smutkiem i żalem zawiadamiamy, że 21 listopada 2020 roku zmarł śp. RYSZARD POPIEL

Opublikowano

spot_img

Uczestnik gorzowskiego Młodzieżowego Ruchu Oporu i Ruchu Młodzieży Niezależnej oraz opozycji niepodległościowej w Gorzowie w latach 80. Przyjaciel Federacji Młodzieży Walczącej i Solidarności Walczącej.

W stanie wojennym w 1982 r., jako 17-latek został zatrzymany uwięziony przez władze PRL
„za kolportowania na terenie Gorzowa Wlkp. ulotek i innych nielegalnych wydawnictw”
oraz za to że „w styczniu 1982 był jednym z inicjatorów założenia w Gorzowie Wlkp. związku o nazwie >Młodzieżowy Ruch Oporu<, którego istnienie, ustrój i cele miały pozostać tajemnicą wobec organów państwowych, kolportując jednocześnie w okresie od stycznia do listopada 1982 ulotki nawołujące do organizowania demonstracji i przeciwdziałania aktom prawnym stanu wojennego wprowadzonego dekretem Rady Państwa”. Został skazany w 1983 r. przez wojskowy sąd PRL na karę pół roku więzienia. Wielokrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany za działalność niepodległościową. Harcerz, pielgrzym, społecznik. Twórca i pierwszy Dyrektor Parku Narodowego Ujście Warty. Wieloletni kierownik Regionalnej Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej w Gorzowie Wlkp.

Msza Święta za duszę Zmarłego odbędzie się
w sobotę 28.11. br., o 14:00
w kościele parafialnym pw. św. Stanisława Kostki w Różankach k/Gorzowa Wlkp.
Śp. Ryszard Popiel spocznie na Cmentarzu Komunalnym w Różankach, ul Niepodległości 9.

Aktualności

SW na proteście pod Trybunałem Konstytucyjnym

10 stycznia 2024 r. godz 13:00. przed Trybunałem Konstytucyjnym (al. Jana Chrystiana Szucha w Warszawie) odbył się kolejny Protest Wolnych Polaków.

„Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny” z Krzyżem Solidarności Walczącej

Nasi wolontariusze Małgosia Zwiercan z mężem podjęli się sfinalizowania projektu wkomponowania Krzyża Solidarności Walczącej w Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku.

śp. Zdzisława Ferenc 1948-2024

Dnia 27 stycznia 2024 r. po długiej chorobie w wieku 75 lat zmarła nasz koleżanka śp....

Zmarł Ryszard Kożuch

Z żalem zawiadamiamy, że w dniu 21 stycznia zmarł nasz kolega śp. Ryszard Kożuch....