Prof. Zbigniew Oziewicz urodził się w 1941 roku w Wilnie, zmarł w Meksyku.
Wielki patriota i wybitny naukowiec. Szkołę średnią ukończył w Inowrocławiu, gdzie rodzice nauczyciele szkół średnich (ojciec matematyk, mama nauczycielka fizyki) osiedli po przesiedleniu z Wileńszczyzny w 1946 r. Był laureatem olimpiad matematycznej i fizycznej.
Studia na Politechnice Gdańskiej na Wydziale Elektroniki po roku przerwał, by przenieść się
do Leningradu na studia atomistyki. W Polsce podjął pracę na Uniwersytecie Wrocławskim
w Instytucie Fizyki Teoretycznej prof. Rzewuskiego, gdzie uzyskał doktorat oraz przeprowadził przewód habilitacyjny. Z powodów politycznych pomijany w awansach naukowych przyjął zaproszenie do pracy na Uniwersytecie Meksykańskim, gdzie mimo bariery językowej i silnej konkurencji (Rosjanie) awansował do pozycji profesora zwyczajnego.
Redaktor czasopism naukowych, zapraszany jako referent na światowe konferencje z astrofizyki i ogólnej teorii względności. Ostatnio w Rzymie, Hong Kongu, Chinach. Ale również aktywny współorganizator konferencji w Wilnie.
W czasie pracy na Uniwersytecie Wrocławskim zaprzyjaźniony z dr Kornelem Morawieckim,
z którym współtworzył Solidarność Walczącą – organizację z okresu stanu wojennego stawiającą jako cel naczelny odzyskanie niepodległości Polski. Szczególnie zasłużony w rozszerzaniu zakresu tej Organizacji poprzez tworzenie Oddziałów Terenowych SW z upoważnienia dr Morawieckiego oraz wciąganie do kolportażu wydawnictw podziemnych ośrodków niepodległościowych w różnych miastach (m.in. Toruń, Rzeszów, Gdynia, Olsztyn, Inowrocław). Inwigilowany z rodziną poprzez zainstalowanie podsłuchu w mieszkaniu. Aresztowany i osadzony w ośrodku dla internowanych w Grodkowie w 1982, prowadził prelekcje z historii dla współwięźniów. W roku 1984 ponownie aresztowany i osadzony w areszcie śledczym przy ul. Świebodzkiej we Wrocławiu.
Uwolniony na skutek amnestii i usilnych starań prof. Rzewuskiego nie zaprzestał działalności niepodległościowej do końca lat 80-tych i działalności dla Polski do końca życia.
Odznaczony
Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Wolności i Solidarności,
Krzyżem Solidarności Walczącej.