Strona głównaPRO MemoriaOdeszli 2024Zmarł Kazimierz Gierczak (1939-2024)

Zmarł Kazimierz Gierczak (1939-2024)

Opublikowano

spot_img

Dzielimy się smutną wiadomością, że 25 czerwca 2024 r. zmarł w Sanoku Kazimierz Gierczak członek Solidarności Walczącej od 1986 r. tj. od samego początku odkąd powstała komórka Solidarności Walczącej w Sanoku. Msza św. pogrzebowa odbędzie się 28 czerwca br. o godz. 12.00 w kaplicy na Cmentarzu Centralnym przy ul. Rymanowskiej w Sanoku. Kazimierz Gierczak był aktywnym działaczem organizacji SW, a także działaczem związkowym NSZZ Solidarność w Sanockiej Fabryce Autobusów Autosan SA. 

– Róża i Janek Nebesio – zwracamy się o modlitwę w Jego intencji.

Biogram ze Słownika działaczy i współpracowników Solidarności Walczącej 1982-1990:

KAZIMIERZ GIERCZAK

Urodził się 6 września 1939 roku w Porażu.

Od 1956 roku był zatrudniony w Sanockiej Fabryce Autobusów “Polmo-Autosan” jako konserwator. We wrześniu 1980 roku wstąpił do NSZZ „Solidarność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego rozpoczął podziemną działalność związkową. W jego mieszkaniu, w domu rodzinnym i w miejscu pracy wielokrotnie przeprowadzano rewizje. W latach 1984 – 1985 był przesłuchiwany przez SB pod zarzutem kolportażu nielegalnych ulotek. Postępowanie w sprawie kolportowania wydawnictw nielegalnych przeciwko niemu prowadziła Prokuratura Rejonowa w Sanoku. W 1986 roku Kazimierz Gierczak został członkiem „Solidarności Walczącej”. W sierpniu i wrześniu 1988 roku współorganizował pomoc finansową dla strajkujących w Hucie Stalowa Wola. Przez kilka godzin sam uczestniczył w strajku. 30 września 1988 roku został współzałożycielem nielegalnego Komitetu Organizacyjnego „Solidarność” w Sanockiej Fabryce Autobusów. Od 1989 roku przewodniczył K Z “S” w SFA oddział Zasław. Był także delegatem na WZD Regionu Podkarpacie i członkiem ZR. W 1989 roku należał do KO w Sanoku. Został odznaczony odznaką „Działacz opozycji antykomunistycznej” oraz Krzyżem Solidarności Walczącej.

Aktualności

„Polska i Europa w czasie przełomu” – wystąpienie premiera Morawieckiego w Instytucie im. Lecha Kaczyńskiego

Zapraszamy do wysłuchania bardzo ciekawego wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego w Instytucie im. Lecha Kaczyńskiego analizujące...

Onet znowu kłamie o Solidarności Walczącej

Na portalu Onet ukazał się kolejny tekst obliczony na dyskredytowanie premiera Morawieckiego. W tekście...

Zmarła Ewa Rozwód (1958-2024)

Odchodzą skromni ludzie Solidarności Walczącej. Dzisiaj, 8 lipca 2024 r. zmarła po długiej i ciężkiej...

Oświadczenie w sprawie usunięcia polskich bohaterów z MIIWŚ

Warszawa, dnia 5 lipca 2024 r. OŚWIADCZENIE Wyrażam zdecydowany sprzeciw wobec usunięcia z wystawy stałej Muzeum...