Wrocław – Gdynia – Warszawa to kolejne miejsca obchodów 40-lecia powsvania organizacji Solidarność Walcząca. Wydarzenie objęte zostało Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Patronatem Honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.
11-12 czerwca Wrocława stał się epicentrum uroczystości upamiętniających 40. rocznicę powstania Solidarności Walczącej. Pierwszy dzień rozpoczął się w DCF Dolnośląskim Centrum Filmowym, gdzie odbyła się prezentacja publikacji IPN „Solidarność Walcząca na Dolnym Śląsku w Encyklopedii Solidarności”, połączona z panelem dyskusyjnym redaktorów leksykonu. Wieczór zakończyła premiera filmu „Rebelia” w reżyserii Krzysztofa Kunerta.
11 czerwca, w Centrum Handlowym Zajezdnia, miało miejsce wiele istotnych momentów, takich jak wręczenie Krzyży Wolności i Solidarności, otwarcie wystawy o wizycie Kornela Morawieckiego w USA „Misja:USA” oraz panel dyskusyjny „Aktualność idei Rzeczpospolitej Solidarnej”. Dzień zakończył się koncertem na placu przed Zajezdnią, na którym wystąpili Lech Janerka, Hurt, Koniec Świata, Jelonek, Atmasfera.
12 czerwca upłynął pod znakiem pikniku rodzinnego z grami i zabawami międzypokoleniowymi, rekonstrukcjami historycznymi oraz projekcjami filmów poświęconych członkom i sympatykom Solidarności Walczącej.
22 czerwca uczestnicy wydarzenia udali się autokarami do Gdyni, gdzie 23 i 24 czerwca odbyły się liczne debaty, wręczenie „Medali 40-lecia SW”, a także uroczysta gala z koncertem zespołu Sonanto. Załączone w tym artykule linki do materiałów wideo dotyczą właśnie debat i innych uroczystości w Gdyni. Prezentacja książek, złożenie kwiatów przy miejscach pamięci oraz możliwość strzelania na strzelnicy stanowiły dodatkowe atrakcje.
Po przejeździe do Warszawy, 25 czerwca rozpoczęły się obchody w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. W programie znalazł się wykład Andrzeja Myca na temat powstania, działalności i struktury organizacji Solidarność Walcząca, wręczenie okolicznościowych „Medali 40-lecia SW” oraz debata „Europa dziś i jutro”.
26 czerwca stanowił ważne zakończenie obchodów, gdzie delegacje przeniosły się do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Dzień rozpoczął się od powitania gości o 11:00, po czym przeszli do uroczystości państwowych. Obejmowały one wręczenie szeregu odznaczeń zasłużonym działaczom Solidarności Walczącej. Wśród nagrodzonych znaleźli się nie tylko weterani ruchu, ale także młodsi działacze i osoby wspierające, które wkładają swoje serce i duszę w zachowanie pamięci o tych ważnych wydarzeniach.
O 13:00 odbyła się Msza polowa, stanowiąca duchowe podsumowanie obchodów. To było nie tylko okazją do odnowienia ducha Solidarności Walczącej, ale również do złożenia hołdu tym, którzy oddali swoje życie w walce o wolność Polski.
Po Mszy uczestnicy mieli możliwość skosztowania cateringu i odbycia rozmów w nieformalnej atmosferze. Ostatnim punktem obchodów było pożegnanie gości i wyjazd autokarów do miejsc docelowych.
Obchody 40. rocznicy powstania Solidarności Walczącej były nie tylko przypomnieniem o ważnym okresie w historii Polski, ale również okazją do podziękowania tym, którzy przyczynili się do odzyskania wolności.
Współorganizatorem części obchodów, które odbyły się w Gdyni i Warszawie, było Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych, a wsparcie finansowe zapewnił Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego – w ramach Funduszu Patriotycznego oraz Totalizator Sportowy.
Te wydarzenia stanowią nie tylko hołd dla bohaterów przeszłości, ale są również przypomnieniem dla obecnych i przyszłych pokoleń o ciężkiej walce, jaką przodkowie musieli stoczyć, aby żyć w wolnej Polsce.