Strona głównaAutorRoman Zwiercan"Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny" z Krzyżem Solidarności Walczącej

„Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny” z Krzyżem Solidarności Walczącej

Opublikowano

spot_img

Nasi wolontariusze Małgosia Zwiercan z mężem podjęli się sfinalizowania projektu wkomponowania Krzyża Solidarności Walczącej w Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku.

„Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny” powstający od kilkunastu lat, tworzony fragment po fragmencie, przez gdańskich mistrzów rzemiosła z użyciem bursztynu w Gdańsku, w Bazylice Świętej Brygidy, bastionie Solidarności powiększy się niebawem o kolejny element.

Ksiądz Ludwik Kowalski Proboszcz parafii św. Brygidy zwrócił się do mnie z propozycją dla środowiska działaczy Solidarności Walczącej aby wkomponować Krzyż organizacji lub graficzny symbol SW w projekt ołtarza stworzony przez profesora Stanisława Radwańskiego, rektora ASP w Gdańsku.

Podobne krzyże, Krzyż Wolności i Solidarności oraz Krzyż Federacji Młodzieży Walczącej zostały wkomponowane w dzieło już kilka lat temu.

Na prośbę Małgosi Zwiercan w imieniu środowiska dawnych działaczy Solidarności Walczącej artystka rzeźbiarz Ludwika Ogorzelec -zaprzysiężony członek SW podjęła się uzupełnienia dzieła.

W ubiegłą sobotę, 3 lutego gościliśmy w Bazylice i później na plebani gdzie przedyskutowaliśmy szczegóły z gospodarzem.

Prace ruszyły, będziemy je realizować w ramach wolontariatu Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna oraz Stowarzyszenia Solidarność Walcząca.

Roman Zwiercan

Aktualności

SW na proteście pod Trybunałem Konstytucyjnym

10 stycznia 2024 r. godz 13:00. przed Trybunałem Konstytucyjnym (al. Jana Chrystiana Szucha w Warszawie) odbył się kolejny Protest Wolnych Polaków.

śp. Zdzisława Ferenc 1948-2024

Dnia 27 stycznia 2024 r. po długiej chorobie w wieku 75 lat zmarła nasz koleżanka śp....

Zmarł Ryszard Kożuch

Z żalem zawiadamiamy, że w dniu 21 stycznia zmarł nasz kolega śp. Ryszard Kożuch....

SW uczciło 161 rocznicę Powstania Styczniowego

W niedzielę 21.01.2024 członkowie SSW w Warszawie uczcili 161 rocznicę Powstania Styczniowego. Po mszy...