Strona głównaAutorWojciech PodgórzakOdsłonięcie pomnika "Zapory" w Bełżycach

Odsłonięcie pomnika „Zapory” w Bełżycach

Opublikowano

spot_img

W niedzielę 17 marca 2024 roku w Bełżycach został odsłonięty pomnik majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory” – legendarnego, Niezłomnego żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, cichociemnego, dowódcy oddziałów partyzanckich AK i WiN, który 75 lat temu, 7 marca 1949 roku został zamordowy w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła, po której w Parku Miejskim w Bełżycach został odsłonięty i poświęcony pomnik, przedstawiający naturalnej wielkości mjr. Hieronima Dekutowskiego. 

W uroczystościach wzięło udział ponad pięćdziesiąt pocztów sztandarowych z całej Polski, w tym poczet Stowarzyszenia Solidarności „Walczącej”, Odczytany został specjalny list  Prezydenta RP, zostały złożone wiązanki kwiatów, między innymi przez przedstawicieli  Instytutu Pamięci Narodowej, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, stowarzyszeń kombatanckich, patriotycznych i społecznych. 

Gościmi honorowymi była Rodzina mjr. Hieronima Dekutowskiego oraz Jego ostatni żyjący podkomendny płk Stanisław Gajewski pseudonim „Staś”, urodzony w 1929 r., żołnierz Armii Krajowej, Ruchu Oporu Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

wp

Aktualności

„Polska i Europa w czasie przełomu” – wystąpienie premiera Morawieckiego w Instytucie im. Lecha Kaczyńskiego

Zapraszamy do wysłuchania bardzo ciekawego wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego w Instytucie im. Lecha Kaczyńskiego analizujące...

Onet znowu kłamie o Solidarności Walczącej

Na portalu Onet ukazał się kolejny tekst obliczony na dyskredytowanie premiera Morawieckiego. W tekście...

Zmarła Ewa Rozwód (1958-2024)

Odchodzą skromni ludzie Solidarności Walczącej. Dzisiaj, 8 lipca 2024 r. zmarła po długiej i ciężkiej...

Oświadczenie w sprawie usunięcia polskich bohaterów z MIIWŚ

Warszawa, dnia 5 lipca 2024 r. OŚWIADCZENIE Wyrażam zdecydowany sprzeciw wobec usunięcia z wystawy stałej Muzeum...