Strona głównaAutorWojciech PodgórzakOdsłonięcie pomnika "Zapory" w Bełżycach

Odsłonięcie pomnika „Zapory” w Bełżycach

Opublikowano

spot_img

W niedzielę 17 marca 2024 roku w Bełżycach został odsłonięty pomnik majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory” – legendarnego, Niezłomnego żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, cichociemnego, dowódcy oddziałów partyzanckich AK i WiN, który 75 lat temu, 7 marca 1949 roku został zamordowy w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła, po której w Parku Miejskim w Bełżycach został odsłonięty i poświęcony pomnik, przedstawiający naturalnej wielkości mjr. Hieronima Dekutowskiego. 

W uroczystościach wzięło udział ponad pięćdziesiąt pocztów sztandarowych z całej Polski, w tym poczet Stowarzyszenia Solidarności „Walczącej”, Odczytany został specjalny list  Prezydenta RP, zostały złożone wiązanki kwiatów, między innymi przez przedstawicieli  Instytutu Pamięci Narodowej, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, stowarzyszeń kombatanckich, patriotycznych i społecznych. 

Gościmi honorowymi była Rodzina mjr. Hieronima Dekutowskiego oraz Jego ostatni żyjący podkomendny płk Stanisław Gajewski pseudonim „Staś”, urodzony w 1929 r., żołnierz Armii Krajowej, Ruchu Oporu Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

wp

Aktualności

Śp. Stanisław Zając (1950-2024)

Stanisław Zając urodził się 05.11.1950 w miejscowości Gaj Żelechowski w powiecie grójeckim. W latach...

Dzień Pamięci Ofiar Katynia

11 kwietnia z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej we wrocławskim Parku im. Juliusza...

Spotkanie wielkanocne Stowarzyszenia SW

Doroczne spotkanie Stowarzyszenia SW przed Świętami Wielkanocnymi odbyło się 23 marca w godz 15-18,...

Nasze obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w Warszawie

W dniu 1 marca 2024 w Warszawie członkowie Stowarzyszenia SW, wraz z pocztem sztandarowym,...