Strona głównaPRO MemoriaOdeszli 2024Śp. Stanisław Zając (1950-2024)

Śp. Stanisław Zając (1950-2024)

Opublikowano

spot_img

Stanisław Zając urodził się 05.11.1950 w miejscowości Gaj Żelechowski w powiecie grójeckim. W latach 1980-1981 należał do NSZZ”Solidarność”. Po 13 grudnia 1981 zaangażował się w działalność w zakładowych podziemnych strukturach związkowych. Od lutego 1982 był działaczem Grup Oporu „Solidarni”. Początkowo zajmował się kolportażem podziemnych wydawnictw, brał udział w akcjach ulotkowych i plakatowych. Od jesieni 1982 wszedł w skład tzw. Grup Specjalnych, będących struktura bojową GO „Solidarni” i brał czynny udział w akcjach organizowanych przez tę organizację (akcje rozpoznawcze, walki uliczne z ZOMO, rozwieszanie transparentów, ustawianie na terenie Warszawy urządzeń nagłaśniających, tzw. gadał itp.). Po 1989 roku, pracując zawodowo, między innymi w Straży Miejskiej w Warszawie, przez wiele lat działał aktywnie w strukturach NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze, był członkiem jego władz. Od wielu był członkiem Stowarzyszenia Solidarności Walczącej.

Zmarł 7 kwietnia 2024 po długiej i ciężkiej chorobie. Został pochowany 11 kwietnia 2024 w swoich rodzinnych stronach, na cmentarzu parafialnym w Chynowie. W Jego ostatniej drodze towarzyszyła mu najbliższa Rodzina, sąsiedzi, a także licznie zgromadzeni przyjaciele i koledzy z NSZZ „Solidarność”, Grup Oporu „Solidarni”, Straży Miejskiej m.st. Warszawy i Stowarzyszenia Solidarności Walczącej. Poczty sztandarowe wystawiły: Region Mazowsze NSZZ „Solidarność”, Stowarzyszenie Solidarności Walczącej oraz Straż Miejska Warszawy, która wystawiła także asystę honorową.

Stanisław Zając był gorącym patriotą, do końca wiernym ideałom „Solidarności”. Za swą działalność odznaczony był Krzyżem Wolności i Solidarność oraz Krzyżem Służby Niepodległości. Posiadał status Działacza Opozycji Antykomunistycznej.

Cześć Jego Pamięci!

Wojciech Podgórzak

Zdjęcia z pogrzebu:

Aktualności

Działacze NZS z lat 80-tych protestują przeciw ustawie o tzw. mowie nienawiści

18 marca 2025 roku byli działacze podziemnego Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Wrocławskiego wystosowali oficjalny...

Możliwość wypoczynku w Ośrodku Wsparcia i Aktywizacji Seniorów i Kombatantów w Wambierzycach

Stosownie do propozycji złożonej na spotkaniu 1 marca br. we Wróblowicach przez Panią Małgorzatę...

Kongres Pamięci Żołnierzy Wyklętych – hołd dla bohaterów podziemia niepodległościowego

W dniach 7–8 marca 2025 roku w Warszawie odbył się Kongres Pamięci Żołnierzy Wyklętych,...

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Brzegu z udziałem Solidarności Walczącej

Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Brzegu były okazją do upamiętnienia walki...